آکرویوگا یک تمرین فیزیکی است که ترکیبی از یوگا و آکروباتیک است. آکرویوگا شامل انواع بسیاری از حرکات آکروباتیک شریک و گروهی است که در آن حداقل یک نفر بلند می شود. به این ترتیب، از سنت های هنر و رقص آکرو نیز استفاده می کند.  یاما یوگا در این مقاله به معرفی این سبک از یوگا می پردازد:

 

پیدایش آکرویوگا

آکروباتیک همانند یوگا، هزاران سال قدمت دارد. پیدا کردن ریشه اصلی یا نام بردن تمام اساتیدی که به کاوش تمرین آکروباتیک و یوگا پرداخته اند، غیر ممکن است. کریشناماچاریا، پدر یوگای مدرن، در ادغام این هنرهای حرکتی و معنوی پیشگام بوده است. قدیمی ترین فیلمی که در آن کریشناماچاریا مشغول آموزش کودکان در وضعیت هایی مشابه L-based flying است، مربوط به سال ۱۹۳۸ می باشد.(L-basing یعنی base روی زمین با دستان و پاهای کشیده، دراز می کشد و flyer را حمایت می کند.) دانش وی از ژیمناستیک، که توسط انگلیسی ها به هند برده شده بود، باعث الهام بخشی این یوگای flying شد که به رشد خود به صورت تنوع ها و مسیرهای متفاوت ادامه داد.

از دهه ۱۹۸۰، اساتید بسیاری در پایه ریزی جنبه های متفاوت تمرین آکرو نقش داشتند. یکی از جدیدترین شاخه های آکرویوگا، که توسط Honza & Claudine Lafond رشد و توسعه پیدا کرد، آکرو وینیاسا ست.

 

آکرو وینیاسا

اساتید یوگا، متدلوژی یوگا، L-based flying و تمرین حرکات معکوس را به صورت سیستمی از یوگا ارائه دادند که تاکید آن روی وینیاسا فلو و توالی آساناهاست. آکرو وینیاسا یک تمرین الهام بخش است که یوگا را از زمین به هوا می برد. این سیستم یوگا، با ادغام عناصر وینیاسا، تمرین حرکات معکوس و آکرو یوگا تجربه ای فرای تمرین سنتی یوگا به صورت انفرادی است.

تمرینات تعادلی یوگا به ویژه تمرینات آکرویوگا نه تنها روی تقویت و انعطاف پذیری بدن تأثیر دارند، بلکه برای مغز و سیستم عصبی نیز تمرین هایی فوق العاده می باشند.

حین انجام حرکات متفاوت در آکرویوگا و تمام انواع آن از جمله آکرو وینیاسا، مغز به طور چشمگیری تحریک می شود؛ مخصوصا مخچه و قشر جلویی مغز که پیش بینی پیام های دریافتی از بدن و تطبیق با آنها را مقدور می سازند، مناطق مربوط به تمرکز نیز به طرز قابل ملاحظه ای هنگام انجام تمرینات فعال می شوند. این مناطق مغز مسئول یادگیری، حافظه و عملکردهای اجرایی بالاتری چون هوش ما هستند.

یکی از مهمترین جنبه های تمرین آکرو یوگا، تمرین دائمی تعادل در حرکات است، که یکی از مهمترین سیستم های بدن یعنی سیستم وستیبولار را تحریک می کند. (در گوش داخلی ساختمانی به نام دستگاه وستیبولار (دهلیزی) وجود دارد که به آن سیستم تعادلی نیز گفته می شود. این سیستم عمدتا input هایی را از محیط حرکتی و موقعیت ما در فضا فراهم می کند و به مغز می فرستد. شناخته شده ترین عملکرد این سیستم حفظ تعادل است.)

 

 ویژگی های تمرین آکرو

  • Base: پایه بودن یعنی استحکام، تمرکز، تعادل و امنیت در حمایت به فلایر. بیس پایه ای است که تمام چیزهای دیگر روی آن قرار می گیرد. کلید پایه خوب بودن، پیدا کردن تعادل و صحیح قرار گرفتن در ساختار حرکت و همچنین تنظیم شدن در مرکز ثقل Flyer است. هر چه پایه مستقرتر باشد، Flyer تجربه لذت بخش تری خواهد داشت. نهایتا Base مسئول امنیت Flyer است. توانایی راهنمایی دادن، هدایت کردن و گوش دادن، قدرتمند ترین ابزار یک Base هستند.
  • Flyer: فلایر یک یوگی شجاع است که به Base خود کاملا اعتماد می کند. توانایی تنظیم و هماهنگی بین قدرت، انعطاف و نفس فاکتورهایی هستند که یک Flyer قوی را تعریف می کنند.
  • Spotter: توانایی مراقبت کردن (spotting) مهمترین عنصر تمرین آکرو است. Spotter چسبی است که همه چیز را سر جای خودش نگه می دارد. این مسئولیت Spotter است که تمام توجه خود را به کار ببندد و مراقب سلامتی و امنیت تمرین کنندگان باشد. یک Spotter متمرکز می تواند اغلب به نکاتی توجه کند که نه Base و نه Flyer به آنها توجه نکردند. مهارت Spotter در توانایی او برای استفاده از لغات مناسب و تماس به جا می باشد تا باعث آگاهی و راحتی بیشتر شود. همچنین یک spotter ماهر، به اندازه مناسب و لازم حمایت می دهد، یعنی کمک به base و flyer در پیدا کردن بالانس؛ کمترین کمک برای بیشینه کردن کیفیت حرکت.

 

فواید آکرویوگا

  • کمک می کند تا قدرت عضلات پاها و بازوها و قفسه سینه بالا برود.
  • بدن را نرم و منعطف می کند.
  • شما را نسبت به تصور فضایی از بدن آگاه می سازد.
  • شما را مقاوم می سازد و حافظه را تقویت می کند.
  • ارتباطات شما را بهبود می بخشد.
  • کمک می کند در اینکه سریع تصمیم بگیرید و بر ترس از افتادن غلبه کنید.
  • می تواند چگونگی مواجهه با تعارضات را به شما بیاموزد.

 

استودیو یاما یوگا اولین استودیو تخصصی یوگا در شرق تهران دارای کادر مجربی از مربیان رسمی فدراسیون با مدارک مربیگری به صورت تخصصی در سبک های مختلف یوگا (آشتانگا، وینیاسافلو، هاتایوگا، یوگا تراپی، آیینگر یوگا و …) به برگزاری ورکشاپ های آموزشی یوگا می پردازد. و برای دوره های حضوری و آنلاین یوگا در سه سطح یوگا مبتدی، یوگا متوسط و یوگا پیشرفته پرتوجو می پذیرد. برای اطلاعات بیشتر با استودیو یاما یوگا تماس بگیرید.

شادی نوروزیمشاهده نوشته ها

مدیر و موسس استودیو یاما یوگا سابقه ۱۲ سال مربیگری در رشته های مختلف و ۷ سال تمرین و تدریس در یوگا ! پس از شروع یوگا تمامی رشته ها را کنار گذاشتم.در سبکهای آشتانگا، هاتایوگا و وینیاسا فلو در حال تمرین و تدریس هستم

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *