کاپالا در زبان سانسکریت یعنی جمجمه و بهاتی به معنای درخشش می باشد. تنفس کاپالابهاتی یکی از انواع تنفس یوگا است. شما با این تنفس و تجدید هوای قدرتمند احساس راحتی و آرامش پیدا می ‌کنید و می‌ توانید این کار را بارها و بارها در طول روز انجام دهید. برای اینکه با تنفس کاپالابهاتی یا تنفس جمجمه درخشان آشنا شوید، با ما همراه باشید:

برای انجام تنفس کاپالابهاتی در حالت صحیح با پشت صاف و کشیده بنشینید. بهتر است در حالت لوتوس بنشینید. ستون فقرات صاف، سینه فراخ و دست ‌ها شل و آزاد و بدون فشار در روی پاها باشد. توجه کنید در غیر این صورت عضله شکم منقبض ‌شده و تنفس به ‌درستی صورت نمی ‌گیرد.

تکنیک تنفس جمجمه درخشان

پس از بازدم و فشار به عضلات شکم به جهت تخلیه هوای پایین ریه ‌ها، یک ‌دم شکمی انجام و سپس یک دفعه به همراه انقباض عضلات شکم بازدم کنید. چون بازدم‌ ها ناگهانی و سریع انجام می‌ شود به تبعیت از آن عمل دم به‌ طور اتوماتیک و غیرارادی صورت می ‌گیرد. در طول مدت انجام تمرین تمام اعضا و عضلات بدن بی‌ حرکت بوده و تنها عضلات شکم و پره ‌های بینی متأثر از انجام این عمل می ‌باشند. در اجرای این تنفس، عمل بازدم با فشار و در مدت‌ زمان بسیار کوتاه و با سرعت از بینی خارج می ‌گردد.

توجه کنید که خروج ارادی هوا از بینی در بازدم با فشار به صورتی است که گویی یک دانه برنج یا قطره آب درون بینی گیر کرده است، یعنی به صورت محکم با صدای فین کردن (فیف). با ضربه و انقباض شکم و ناحیه زیر شکم، به محض خروج هوا شکم را شل و رها می کنید.

دم ها غیرفعال و بدون اراده در حالت رهایی است. قفسه سینه کاملاً بی حرکت است. تنفس ها پشت هم و با نظم صورت می گیرد. می توانید این تمرین را در مراحل اولیه ۳ روند ۱۰ تایی و در سطح پیشرفته ۳ روند ۳۰ تا ۴۰ تایی تکرار کنید.

نکات مهم برای تنفس کاپالابهاتی

  • بهتر است قبل از انجام این تمرین تنفسی، جالانتی را اجرا نموده؛ یعنی مجاری بینی با آب نمک ۹ در هزار (سرم فیزیولوژی) شستشو و پاکسازی شود.
  •  ستون فقرات کاملا صاف و کشیده و مجاری تنفسی باز و بدون انحناء باشد.
  • عضلات کتف و سر شانه ها، دست ها، پاها و عضلات صورت در این تمرین کاملاً رها باشند.
  •  صدای بازدم در ناحیه بینی تولید می شود و نباید درون حنجره یا نای بیفتد.

فواید تنفس جمجمه درخشان

در این تمرین به واسطه فشار دیافراگم، هوا از انتهای شش ها خارج شده و در ناحیه بینی و سینوس ها ضربه ایجاد می کند. این ضربه باعث ماساژ استخوان کف جمجمه و مغز می شود. این ماساژ ضمن افزایش خون رسانی باعث ایجاد آرامش و رهایی ذهن می شود.

همچنین این تمرین باعث افزایش اکسیژن و آلکالوز (قلیایی شدن) خون شده و به این طریق نیز موجب ایجاد رهایی، سرخوشی، شادابی و افزایش انرژی می شود. بنابراین این نوع از تنفس، از تمرینات تنفسی فعال کننده است.

تنفس جمجمه درخشان باعث بیرون ریزی و تخلیه سینوس ها و تحریک مخاط بینی شده (اثر پاک کننده) می شود و برای درمان سینوزیت به خصوص اگر پس از جالانتی انجام شود، موثرتر است. در ضمن شش ها را تقویت می کند و ذهن را آرام می کند.

موارد منع و احتیاط

در موارد ناراحتی های داخل حفره شکم و مجاری تنفسی (به جهت تاثیر ضربات روی این ارگان ها)، مثلا در انسداد پره های بینی باعث فشار به گوش ها می شود و یا در زخم های معده و روده در صورت فشار امکان خونریزی وجود دارد.

پس از انجام این تمرین تنفسی به جهت افزایش سطح اکسیژن خون یا در اصطلاح آلکالوز، مناسب است دقایقی در وضعیت نشست صحیح و حالت مراقبه، آرام و قرار گیرید. انجام حبس دم نیز به دلیل افزایش دی اکسید کربن، ایجاد تعادل می کند.

استودیو یاما یوگا اولین استودیو تخصصی یوگا در شرق تهران دارای کادر مجربی از مربیان رسمی فدراسیون با مدارک مربیگری به صورت تخصصی در سبک های مختلف یوگا (آشتانگا، وینیاسافلو، هاتایوگا، یوگا تراپی، آیینگر یوگا و …) به برگزاری ورکشاپ های آموزشی یوگا می پردازد. و برای دوره های حضوری و آنلاین یوگا در سه سطح یوگا مبتدی، یوگا متوسط و یوگا پیشرفته پرتوجو می پذیرد. برای اطلاعات بیشتر با استودیو یاما یوگا تماس بگیرید.

 

شادی نوروزیمشاهده نوشته ها

مدیر و موسس استودیو یاما یوگا سابقه ۱۲ سال مربیگری در رشته های مختلف و ۷ سال تمرین و تدریس در یوگا ! پس از شروع یوگا تمامی رشته ها را کنار گذاشتم.در سبکهای آشتانگا، هاتایوگا و وینیاسا فلو در حال تمرین و تدریس هستم

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *