حتما تا کنون عبارت “ناماسته” را شنیده اید و حالت دست های یوگی ها زمانی که در جلوی جناغ سینه است را دیده اید. اگر می خواهید بدانید این واژه به چه معنایی است و آسانای ناماسکاراسانا به چه شیوه ای انجام می شود، این مقاله یاما یوگا را از دست ندهید:

 

درباره ناماسته چه می دانید؟

قبل از آنکه به معرفی این آسانا بپردازیم، لازم است درباره ناماسته توضیحاتی بدهیم. ناماسته Namaste که نام شناخته شده ناماسکار Namaskar است، به معنی سلام، احوالپرسی و خوش‌آمدگویی است.

زمانی که دو نفر بهم می رسند کف که معمولا در هند و برخی کشورهای شرقی تلفظ می شود دست‌ها را به هم می چسبانند به طوری که نوک انگشتانشان به سمت آسمان باشد و دست‌ها در مقابل سینه قرار بگیرد، و کلمۀ «ناماسته» را ادا ‌می کنند. در ژاپن هم بدون تماس دست و بدن و بدون روبوسی با تعظیم کردن و یا با خم کردن سر این کار را انجام می‌پذیرد. معمولا برای فردی که از نظر مقامی بالاتر باشد دست ها جلوی پیشانی قرار می گیرد و چنانچه فرد مقابل از نظر مقامی هم رده یا پایین تر باشد دست ها در قفسه سینه قرار می گیرد.

ناماسکار یک کلمه سانسکریت است که از کلمه دیگر سانسکریت “ناماها Namaha” که به معنی سجده می ‌باشد، گرفته ‌شده است.

در درون هر یک از ما، خدا (اصل خداوندی) به‌ عنوان روح (آتما) شناخته ‌شده است. خوشامدگویی با ناماسکار وقتی است که روح یک فرد، روح دیگری را به رسمیت می‌شناسد و به آن تعظیم می‌کند.

درحالی‌که کلمات ناماسته و ناماسکار مترداف هم هستند، ولی تفاوت معنوی بین آنها وجود دارد.

 

معرفی آسانا        

ناماسکاراسانا یک آسانا ملایم و در عین حال موثر است که حتی یوگی های تازه کار می توانند آن را در تمرین خود بگنجانند. همان طور که قبلا ذکر شد، ناماسکار برگرفته از سانسکریت به معنای سلام و آسانا به معنای حالت یا حالت است. در این حالت، یوگی با تاداسانا شروع می‌کند و دست ‌ها را در حالت نماز در جلوی قلب قرار می ‌دهد. این آسانا به سه حالت انجام می شود:

  • ناماسکاراسانا در جلوی سینه
  • اوردوا ناماسکاراسانا در بالای سر
  • پاسچیما ناماسکاراسانا پشت قفسه سینه

 

روش انجام آسانا

  • در ساماستیتی بایستید.
  • آرنج ها را خم کنید و کف دست ها را در جلوی جناغ سینه روی هم بگذارید. شست ها روی جناغ سینه قرار می گیرند. عضلات بازو را کوتاه نکنید.
  • تماس مساوی بین تمام نقاط کف دست ایجاد کنید.
  • با بلند کردن طول عضلات بازو و کشش دادن به آنها دست ها را پایین بیاورید.
  •  

چه نکاتی در ناماسکاراسانا باید رعایت شود؟

فشار دست ها روی یکدیگر را یکسان نگه دارید بدون آن که عضلات بازو و ساعد را درگیر کنید. همچنین آگاه باشید که انگشت ها کمی از سینه دور می شود تا بتوانید شانه ها را عقب نگه داشته و طرفین قفسه سینه را به جلو برانید. و آرنج ها را به سمت پایین بیندازید. دقت کنید دست ها نباید مانع تنفس شود.

 

استودیو یاما یوگا اولین استودیو تخصصی یوگا در شرق تهران دارای کادر مجربی از مربیان رسمی فدراسیون با مدارک مربیگری به صورت تخصصی در سبک های مختلف یوگا (آشتانگا، وینیاسافلو، هاتایوگا، یوگا تراپی، آیینگر یوگا و …) به برگزاری ورکشاپ های آموزشی یوگا می پردازد. و برای دوره های حضوری و آنلاین یوگا در سه سطح یوگا مبتدی، یوگا متوسط و یوگا پیشرفته پرتوجو می پذیرد. برای اطلاعات بیشتر با استودیو یاما یوگا تماس بگیرید.

 

 

شادی نوروزیمشاهده نوشته ها

مدیر و موسس استودیو یاما یوگا سابقه ۱۲ سال مربیگری در رشته های مختلف و ۷ سال تمرین و تدریس در یوگا ! پس از شروع یوگا تمامی رشته ها را کنار گذاشتم.در سبکهای آشتانگا، هاتایوگا و وینیاسا فلو در حال تمرین و تدریس هستم

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *