در بسیاری از دسته بندی ها اولین بدن ما، بدن مادی یا کالبد جسمانی می باشد. در این مقاله درباره این بدن و ارتباط آن با چاکرای ریشه صحبت می کنیم:

از بدن مادی شروع می کنیم. اولین نکته این است که ما نه تنها باید نسبت به بیرون بلکه باید نسبت به درون خود نیز آگاه باشیم.  مثلا به محض دیدن دستان مان از آنها آگاه می شویم. اما یک حس درونی هم است که وقتی چشمان مان را می بندید دست هایتان نمی بینید ولی هنوز هم یک احساس درونی از بودن چیزی در آنجا وجود دارد. احساس درونی کاملا متفاوت است. ما نباید تنها نسبت به بدنمان به همان صورت که از بیرون دیده می شود، آگاهی داشته باشیم؛ چرا که این نمی تواند ما را به درون هدایت کند.

بنابراین نخستین گام، احساس بدن از درون است. به طور مثال وقتی نفرت را حس می کنیم، احساس درونی مان متفاوت است نسبت به زمانی که احساس تنبلی یا احساس فعالیت می کنیم. این تفاوت ها باید جداگانه و جزء به جزء شناخته شود. تنها آن زمان است که با زندگی درونی آشنا می شویم.

ارتباط بدن مادی و چاکرای ریشه

چاکرای بدن مادی، چاکرای ریشه است. این  نخستین چاکرا است و ارتباط اساسی و تام با بدن مادی دارد. چاکرا ریشه دارای دو امکان بالقوه است. نخستین امکانش  استعدادهای طبیعی است که با تولد به ما داده شده است؛ دومین امکان آن از طریق مراقبه قابل حصول است. امکان بنیادی طبیعی این چاکرا، نیاز میل جنسی بدن مادی است.

نخستین پرسشی که در ذهن جوینده پدید می آید آن است که در خصوص این اصل مرکزی چه کند. حال، امکان دیگر این چاکرا هم مطرح و موجود است و آن برهماچاریا، تجرد است که از طریق مراقبه دست یافتنی است.

برهماچاریا چیست؟

در زبان سانسکریت، برهما ، به معنی خالق هستی و چاریا به معنی درستی در اعمال است. قانون چهارم یامای پاتانجلی به انرژی قدرتمندی که مفهوم آن حفظ و کنترل انرژی جنسی است و بر مدیریت اعمال و تسلط وسوسه های شهوانی و ضرورت پرداختن به کارهایی منطبق بر فطرت معنوی انسان تاکید دارد، می پردازد.

می دانیم در جهان هستی همه چیز به صورت جفت آفریده شده است، مانند شب و روز یا آسمان و زمین و همچنین مرد و زن. دوتایی ها در عالم هستی هر چند با هم در تضاد هستند، ولی در عین حال مکمل یکدیگرند.

در مورد دو جنس زن و مرد هنگامی که این میل به ترکیب در سطح جسم منجر شود، به صورت تمایل جنسی بروز پیدا می کند. در طول زندگی چنین تمایلی باید مدیریت شود، به این مدیریت برهماچاریا می گویند.

برهماچاریا به معنای سرکوب خواسته ها نیست

هیچ گاه نباید فراموش شود برهماچاریا به معنای سرکوب خواسته ها نیست، بلکه به کمک آن می توان از به دام افتادن در بند لذت طلبی جلوگیری کرد و انرژی ذخیره شده را برای رشد سایر ابعاد وجودی خود استفاده نمود.

هرچه ذهن بشر بیشتر بر میل جنسی متمرکز و به آن معطوف باشد، رسیدن به غایت امکان بالقوه برهماچاریا دشوارتر خواهد بود. ما می توانیم از موقعیتی که توسط طبیعت به ما اعطا شده است، به دو طریق بهره گیری کنیم: ما می توانیم در وضعی که طبیعت ما را در آن قرار داده زندگی کنیم ولی آن وثت روند رشد معنوی و روحانی نمی تواند آغاز شود یا اینکه باید این وضعیت را تغییر دهیم. تنها خطر در راه دگرگونی آن است که امکان دارد با مرکز طبیعی خود به مبارزه برخیزیم. خطر واقعی در مسیر سلوک یک جوینده چیست؟ نخستین مانع آن است که اگر مراقبه کننده صرفا به سامان طبیعی چیزها تسلیم شود، نمی تواند به امکان غایی بدن مادی اش دست یابد و در نقطه آغاز راکد می ماند.

سرکوب ممنوع

در یک سو، یک نیاز وجود دارد و در سوی دیگر یک سرکوب که می تواند موجب پیکار جوینده با میل جنسی خود شود. سرکوب مانعی است بر سر راه مراقبه. این، سد نخستین چاکرا است.

دگرگونی نمی تواند با سرکوب حاصل شود. اگر سرکوب یک سد است پس راه حل چیست؟ فهم و ادراک به هنگام پاسخ مسئله را خواهد یافت. همین که شروع کنی به فهم رابطه جنسی، دگرگونی در درونت جای می گیرد. تمامی عناصر طبیعی به گونه ای کور و ناآگاه در ما آرمیده اند. اگر ما نسبت به آن ها آگاه شویم، دگرگونی آغاز می شود. بیداری کیمیا ست. بیداری کیمیای تغییر آنهاست، کیمیای دگرگونی است.

اگر فردی با تمامیت احساس و ادراکی تام و تمام نسبت به امیال جنسی خود بیدار و هشیار شود، آنگاه برهماچاریا در درونش تولد می یابد و جایگزین رابطه جنسی می شود. پس باید نسبت به امیال جنسی خود آگاه باشیم تا دیگر سرکوب نشوند و بیداری رخ دهد.

مقاله “آشنایی با هفت بدن” را از دست ندهید!

استودیو یاما یوگا اولین استودیو تخصصی یوگا در شرق تهران دارای کادر مجربی از مربیان رسمی فدراسیون با مدارک مربیگری به صورت تخصصی در سبک های مختلف یوگا (آشتانگا، وینیاسافلو، هاتایوگا، یوگا تراپی، آیینگر یوگا و …) به برگزاری ورکشاپ های آموزشی یوگا می پردازد و برای دوره های حضوری و آنلاین یوگا در سه سطح یوگا مبتدی، یوگا متوسط و یوگا پیشرفته پرتوجو می پذیرد. برای اطلاعات بیشتر با استودیو یاما یوگا تماس بگیرید.

 

شادی نوروزیمشاهده نوشته ها

مدیر و موسس استودیو یاما یوگا سابقه ۱۲ سال مربیگری در رشته های مختلف و ۷ سال تمرین و تدریس در یوگا ! پس از شروع یوگا تمامی رشته ها را کنار گذاشتم.در سبکهای آشتانگا، هاتایوگا و وینیاسا فلو در حال تمرین و تدریس هستم

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *