پریتوی مودرا یک ژست و مودرای دست است که در یوگا و آیورودا برای شفا و تعادل معنوی در بدن استفاده می شود. برای آشنایی بیشتر با مودرای زمین این مقاله یاما یوگا را بخوانید:

مودرای پریت هوی حرکتی است که با کمک انگشتان دست و به صورت لمس نوک انگشت انگشتری با نوک انگشت شست شکل می‌گیرد. در این حرکت هم درست مثل شکل سایر انگشت ها آزاد و کشیده هستند.

 

پریتوی مودرا و عنصر زمین

پریتوی به معنای “بزرگ” در سانسکریت نیز اصطلاحی است که برای عنصر زمین در آیورودا استفاده می شود. در این حرکت عنصر زمین فعال و فعالیت عنصر آتش کاهش پیدا می‌کند تا خستگی از بین برود و ماهیچه ها دوباره خود را بازسازی کنند و قوای خود را به دست بیاورند. پریتیوی مودرا روی چاکرای ریشه (چاکرای شماره یک) فعالیت می‌کند. اینکه انسان خودش را از نظر بدنی یا روانی شاداب و قدرتمند احساس کند تا حد زیادی به این چاکرا مرتبط است.

چاکرای ریشه نقطه اتکا به زمین است و اگر هنگام راه رفتن یا همان قدم برداشتن احساس تزلزل می‌کنید به عدم تعادل این چاکرا مربوط است و پریتیوی مودرا می‌تواند این مشکل را حل کند. هنگامی که احساس تزلزل و ناپایداری می‌کنید و نیاز به تکیه‌‌گاه یا اعتماد به نفس دارید می‌توانید از این مودرا استفاده کنید.

اگر می خواهید درباره چاکرای ریشه بدانید این مقاله را از دست ندهید:

معرفی چاکرای ریشه

 

نحوه اجرای مودرای پریتوی

با نوک انگشت  انگشتری (دوم)، انگشت شست را لمس کنید، در حالی که سه انگشت دیگر به حالت  کشیده باشند. با هر دو دست نیز می توانید نوک انگشت شست و انگشت حلقه را با فشار ملایمی روی هم قرار دهید. دقت کنید که بقیه انگشتان صاف و کشیده هستند.

 

مدت زمان اجرای مودرا

این مودرا را می توانید روزی سه مرتبه و هر بار برای ۱۵ دقیقه انجام دهید.

 

فواید استفاده از مودرای زمین

به طور کلی می توان گفت این مودرا سبب کاهش تمام ضعف‌ های جسمی  و بدنی می شود. انجام این مودرا  به افزایش وزن افراد ضعیف و لاغر کمک می کند. رنگ پوست را بهبود می بخشد و موجب درخشندگی آن می ‌شود. هم ‌چنین با حفظ روند سلامتی موجب کارکرد فعالانه اندام ‌های بدن می ‌شود.

این مودرا حس بویایی را تقویت می‌کند و تاثیرات فراوانی روی ناخن، پوست، مو، استخوان دارد.

 

استودیو یاما یوگا اولین استودیو تخصصی یوگا در شرق تهران دارای کادر مجربی از مربیان رسمی فدراسیون با مدارک مربیگری به صورت تخصصی در سبک های مختلف یوگا (آشتانگا، وینیاسافلو، هاتایوگا، یوگا تراپی، آیینگر یوگا و …) به برگزاری ورکشاپ های آموزشی یوگا می پردازد. و برای دوره های حضوری و آنلاین یوگا در سه سطح یوگا مبتدی، یوگا متوسط و یوگا پیشرفته پرتوجو می پذیرد. برای اطلاعات بیشتر با استودیو یاما یوگا تماس بگیرید.

 

شادی نوروزیمشاهده نوشته ها

مدیر و موسس استودیو یاما یوگا سابقه ۱۲ سال مربیگری در رشته های مختلف و ۷ سال تمرین و تدریس در یوگا ! پس از شروع یوگا تمامی رشته ها را کنار گذاشتم.در سبکهای آشتانگا، هاتایوگا و وینیاسا فلو در حال تمرین و تدریس هستم

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *