چاکرای اول چاکرای ریشه یا چاکرای مولادارا (Muladhara) می باشد. انرژی های منفی و آلودگی هایی که در اطراف ما وجود دارد سبب می شود، مراکز انرژی بدن ما از تعادل خارج شود، شما با یوگا و چند تمرین ساده می توانید به تعادل سازی و پاکسازی چاکراها بپردازید. در ادامه آنچه که به چاکرای ریشه مربوط است را می توانید، بخوانید:

نام سانسکریت: مولادهارا به معنی ریشه، نگهدارنده

نام های متداول دیگر: Base Chakra، مرکز ریشه، چاکرای پایه یا مرکز دنبالچه، چاکرای تکیه گاه، چاکرای اول

جهت حرکت: در خانم ها به سمت چپ یعنی بر خلاف عقربه های ساعت و در آقایان به سمت راست یعنی در جهت عقربه های ساعت. به سمت زمین باز می شود.

سمبل: لوتوس چهار پر

رنگ: قرمز آتشین

عنصر: خاک

سیاره: کره زمین

جایگاه: انتهای ستون فقرات، مابین مقعد و مجاری ادرار (پرینیوم)

رایحه: بوی چوب یا روغن سدر، میخک، اترج (نوعی گلابی) چوب صندل

غذا: پروتئین مانند سویا و دانه های روغنی، خشکبار، پنیر، سبزیجات.

موسیقی: به شدت ریتمیک، صدای طبیعت، موسیقی قدیمی ملل و قبایل بدوی، سرود ملی.

سنگ: عقیق، نارسنگ، مرجان، یاقوت قرمز، سنگ آهن، ژاسب قرمز.

نت: دو

مانترا: لام

منظره: مشاهده رنگ قرمز آتشین خورشید به هنگام طلوع و غروب، خاک تازه.

کالبد: بدن فیزیکی

 

عملکردها

عملکرد اصلی: این چاکرا یک وجهی است و عامل اصلی انرژی فیزیکی (حیاتی)، قدرت، احساسی و جنسی، بقا و امنیت، ایمان و اعتماد، خلاقیت، عزت نفس، تغذیه، تعیین حدود و جایگاه اصلی ناخودآگاه جمعی کمیت قدرت جسمی (فعالیت فیزیکی)

عملکرد حسی: بویایی

غدد وابسته: فوق کلیوی

هورمون های وابسته: آدرنالین و نورآدرنالین

شبکه عصبی: شبکه لگنی

اندام های وابسته: تمام اعضای محکم مانند ستون فقرات و استخوان ها و دندان و ناخن ها ، عملکرد روده ها (روده ی بزرگ، راست روده و روده ی کوچک) مقعد، پروستات و ساختمان خون و سلولها. پاها، سیستم عصبی و عضلات

 

تعادل چاکرا

عملکرد متعادل:

هماهنگی با امکانات کره ی زمین، اتصال با دنیای فیزیکی، تعادل با طبیعت، حس اطمینان و امنیت در کره زمین، حس سپاس از نعمتها، دسترسی آسان اهداف، سخنوری و نغمه سرائی، روحیه شاد، احساس راحتی و آسایش، قابلیت اعتماد کردن و برقراری ارتباط، احساس تعلق خاطر به دیگران.

عملکرد نامتعادل:

اعمال و افکار در محدوده مادی، افراط در مسائل احساسی و لذات جسمانی: غذای خوب، مشروبات الکلی، ارضای جنسی… انجام خواسته ها بدون در نظر گرفتن عواقب، تمایل زیاد برای حفظ فاصله و امنیت، عدم تمایل به پذیرش محبت دیگران و همچنین ابراز محبت به دیگران، ندیده گرفتن خواسته های دیگران و بی توجه بودن ناخودآگاه نسبت به آنها، افراط در لذت های زندگی باعث بی توجهی نسبت به تغذیه سالم، آرامش کافی و روش زندگی موزون و هماهنگ می شود. ترس از دست دادن و به دست نیاوردن آنچه که حق فرد محسوب می شود، داشتن نگرش خاص و امیالی که فرد نمیتواند از آنها خود را خلاص کند، نادانی و دید مادی.

بیماری های جسمی وابسته: یبوست، چاقی بیش از حد، ضعف جسمانی، اعتیادها (الکل، سکس، مواد مخدر) درد پایین کمر و سیاتیک، بی اشتهایی روانی (آنورکسی)، واریس، بواسیر، بیماری در هر یک از اندامهای وابسته مثلا بیماری های روده و…

بیماری های روانی و روحی وابسته:  اقدام به خودکشی، افسردگی و نا امیدی، احساس تنهایی و بی توجهی دیگران به حضور فرد، ترس و اضطراب، طمع، خساست، بدگمانی و شک، عدم ارتباط، خود محوری و پرخاشگری، کمبود اعتماد به نفس، زورگویی و دیکتاتوری، خشم (که اغلب ریشه در ترس دارد،) بی اعتمادی و ناامنی، قدرت تحمل پایین، کره زمین را مکانی برای استثمار و حکمرانی دانستن.

فعالیت های سودمند:

یوگا، ریکی، پیاده روی، دویدن، دوچرخه سواری، باغبانی، کوهنوردی

تمرین مفید: یک گل بکارید.

همه چیز درباره چاکراها

چاکرا چیست؟

استودیو یاما یوگا اولین استودیو تخصصی یوگا در شرق تهران دارای کادر مجربی از مربیان رسمی فدراسیون با مدارک مربیگری به صورت تخصصی در سبک های مختلف یوگا (آشتانگا، وینیاسافلو، هاتایوگا، یوگا تراپی، آیینگر یوگا و …) به برگزاری ورکشاپ های آموزشی یوگا می پردازد. برای دوره های حضوری و آنلاین یوگا در سه سطح یوگا مبتدی، یوگا متوسط و یوگا پیشرفته پرتوجو می پذیرد. برای اطلاعات بیشتر با استودیو یاما یوگا تماس بگیرید.

 

شادی نوروزیمشاهده نوشته ها

مدیر و موسس استودیو یاما یوگا سابقه ۱۲ سال مربیگری در رشته های مختلف و ۷ سال تمرین و تدریس در یوگا ! پس از شروع یوگا تمامی رشته ها را کنار گذاشتم.در سبکهای آشتانگا، هاتایوگا و وینیاسا فلو در حال تمرین و تدریس هستم

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *