چاکرای دوم چاکرای خاجی یا چاکرای سوادهیستانا (Svadhisthana) می باشد. هر کدام از چاکراها بخشی از امور سلامتی، کاری، استعداد و… زندگی ما را بر عهده دارند و با تقویت و پاکسازی چاکراها نتایج شگفت انگیز آن را می توانید در زندگی ببینید. در ادامه مطالب مربوط به چاکرای دوم را می توانید، بخوانید:

 

نام سانسکریت: سوادهیستانا به معنی جایگاه خود، حمایت خود فرد

نامهای متداول دیگر:  چاکرای جنسی، هارا، مرکز کلیه، مرکز پیوند، چاکرای دوم

جهت حرکت: در خانمها جهت حرکت عقربه های ساعت در آقایان خلاف عقربه های ساعت به سمت جلو

سمبل: لوتوس شش پر

رنگ: نارنجی

عنصر: آب

سیاره: ماه و زمین (بیشتر ماه)

جایگاه: پایین شکم، پایین کمر، اندام جنسی، انتهای ستون فقرات زیر استخوان خاجی در امتداد کشاله رانها.

رایحه: ریحان، گل ختمی، یاسمن، رز، گل حنا

غذا: مایعات مانند آب و انواع آب میوه و عصاره ها و چای

موسیقی: هر نوع ریتم و موسیقی روان که شادی ایجاد کند مانند ریتمهای روان رقصهای محلی دو نفره، صدای پرندگان، صدای شرشر آب

سنگ: سنگ ماه، تورمالین نارنجی، چشم ببر، عقیق.

نت: ر

مانترا: وام

منظره: مهتاب (خصوصا در زمان بدر کامل،) تماشا یا لمس آبهای زلال خارج از شهر، مشاهده آبهای زلال طبیعی و یا غوطه ور شدن در آن نوشیدن جرعه ای از آب چشمه.

کالبد: بدن اثیری (احساسی)

 

عملکردها

عملکرد اصلی: دو وجهی: در جلو شادی و خشم . در پشت کیفیت جنسی. تولید مثل، لذت، لذت جنسی، عواطف، صمیمیت، گرمی و محبت، خلاقیت و اعتماد به نفس، تمایلات و هیجانات

عملکرد حسی: چشایی

غدد وابسته: غدد جنسی، پروستات، گنادها (گنادها تنظیم کننده خصوصیات جنسی زن و مرد هستند مانند پریود در خانمها،) تخمدانها، بیضه ها

هورمونهای وابسته: استروژن، تستوسترون

شبکه عصبی وابسته: هیپوگاستریک

اندامهای وابسته: مثانه، کلیه ها، اندامهای جنسی، کفل ها، لگن، پایین تنه، معده، مایعات بدن مانند اشک، خون، ادرار ترشحات قاعدگی، اسپرم، آنزیمهای گوارشی.

 

تعادل چاکرا

عملکرد متعادل:

خرسندی از فعالیتهای لذت بخش بدون احساس گناه. احساس تسلیم و عدم اجبار به کنترل دیگران همراه با اعتماد. ارتباط قدرتمند با دیگران با حفظ مرزهای شخصی. توانایی در بروز و ایجاد رفتارهای سالم عاطفی. هماهنگی بین احساس و زندگی و بروز منطقی و آرام احساسات. رفتار صادقانه و طبیعی در برابر جنس مخالف. یا ایجاد رابطه سالم وحدت با طبیعت و غوطه وری در انرژی های کائنات در حین عمل نزدیکی احساس میشود. در سطح فیزیکی آلودگی ها را از کلیه ها و مثانه پاک می کند. زندگی سرشار از شور و اشتیاق و شگفتی. ایجاد انگیزه در شما و دیگران. خلاقیت و تطبیق پذیری. پذیرش بخشهای مونث و مذکر وجود خود.

عملکرد نامتعادل:

مشکلات و اختلالات جنسی. ترس از صمیمیت. ناتوانی برای احساس لذت و سرخوشی. سرکوب عاطفی. ترس از تغییر و یا ناتوانی برای تغییر و دگرگونی. احساس گناه (در مواردی همراه دائمی شخص.) کمبود انرژی عاطفی و یا غلیان عاطفی. عملکرد ناقص این چاکرا اغلب ریشه در بلوغ دارد که با رشد نیروهای جنسی فرد خواهان بی قیدی است کنترل و آموزش درست توسط مربیان و والدین الزامی است. نفی یا سرکوب امیال جنسی. زیاده روی در رابطه جنسی، خیال پردازی و یا سرکوب امیال و گاه با طغیان انرژی اتفاق می افتد. دودلی و تنش و خشونت نسبت به جنس مخالف. محکوم کردن انرژی جنسی در طبیعت.

بیماریهای جسمی وابسته: ناخوشی های زنانگی، ناتوانی جنسی، سردی، مشکلات کلیوی و مثانه و ادراری، گرفتگی کمر، درد مهره های پایینی کمر، بیماری در هر یک از اندامهای وابسته مثل بیماریهای معده.

بیماریهای روانی و روحی وابسته:  از دست دادن احساسات، بیش از حد عاطفی و یا پرهیزکار شدن، عدم وابستگی به دیگران و به مسائل عاطفی، فعالیت جنسی بیش از حد، وابستگی فزاینده، سرخوردگی، تمایل به کنترل دیگران، تمایل به دخالت در هر کاری، وا پس زدگی، فقدان عزت نفس، زندگی در نظر فرد غم انگیز، کسل کننده و بی ارزش است. احتمالا والدین احساسات و ارتباط شان را کنترل می کردند و فرد در خردسالی با کمبود نوازش، مهر و عطوفت مواجه بوده است و در چنین فضائی احساسات را سرکوب کرده.

فعالیت های سودمند: حرکات ملایم یوگا، ریکی، ماساژ، شنیدن موسیقی مطلوب، حمام گرم در وان پر کف، دریافت پیغام

تمرین مفید: به یک موسیقی که دوست دارید گوش دهید.

 

آشنایی با چاکرای ریشه

معرفی چاکرای ریشه یا چاکرای اول

 

استودیو یاما یوگا اولین استودیو تخصصی یوگا در شرق تهران دارای کادر مجربی از مربیان رسمی فدراسیون با مدارک مربیگری به صورت تخصصی در سبک های مختلف یوگا (آشتانگا، وینیاسافلو، هاتایوگا، یوگا تراپی، آیینگر یوگا و …) به برگزاری ورکشاپ های آموزشی یوگا می پردازد. برای دوره های حضوری و آنلاین یوگا در سه سطح یوگا مبتدی، یوگا متوسط و یوگا پیشرفته پرتوجو می پذیرد. برای اطلاعات بیشتر با استودیو یاما یوگا تماس بگیرید.

 

شادی نوروزیمشاهده نوشته ها

مدیر و موسس استودیو یاما یوگا سابقه ۱۲ سال مربیگری در رشته های مختلف و ۷ سال تمرین و تدریس در یوگا ! پس از شروع یوگا تمامی رشته ها را کنار گذاشتم.در سبکهای آشتانگا، هاتایوگا و وینیاسا فلو در حال تمرین و تدریس هستم

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *