چاکراها  یا مراکز انرژی، مراکز هفت گانه قدرتند که در ستون فقرات در کالبد اثیری قرار دارند و در واقع رابط بین روح و جسم هستند. چاکرا کلمه ای سانسکریت و به معنای چرخ است. چاکراها مدام در حال چرخش هستند که به آنها نیروی حیات هم می گویند و از میان شبکه ای از مجراهای باریک به نام نادی در سراسر بدن جریان دارند. در حدود ۷۲۰۰۰ نادی در کالبد انسان وجوددارد. چاکراها روی نادی اصلی قرار دارند و در داخل کالبد فیزیکی نفوذ می کنند و در ورای آن نیز امتداد می‌ یابند.

تقسیم بندی چاکراها

چاکراها به دو دسته تقسیم می شوند: چاکراهای اصلی و چاکراهای فرعی.

چاکراهای اصلی، اعضای حیاتی کالبد فیزیکی را کنترل می کنند و به آنها انرژی می دهند. این چاکراهای اصلی مراکز انرژی در حال چرخش هستند که به ‌طور معمول ۳ تا ۴ اینچ قطر دارند. چاکراهای اصلی مانند نیروگاهی هستند که اگر به خوبی کار نکنند، اعضای حیاتی ضعیف یا بیمار می شوند، زیرا برای درست کار کردن انرژی حیاتی کافی را ندارند. در شرق آنها را به نیلوفر آبی تشبیه کرده اند؛ دایره ای که گلبرگ ها احاطه اش کرده اند.

قطر چاکراهای فرعی ۱ تا ۲ اینچ است و چاکراهای بسیار کوچک، بخش ‌های کم اهمیت ‌تر کالبد جسمانی را کنترل می ‌کنند و به آنها انرژی می دهند.

گفتنی است که هر گونه عصبانیت و خشم، غم و غصه فراوان، ترسها و نگرانی ها، استرس و اضطرابها باعث بسته شدن چاکراها می شوند و بسته شدن آنها نیز سبب انواع بیماری های جسمی و روحی می شود و تعادل و توازن انرژی ها را در بدن مختل می کند. به عبارتی سرکوب کردن هر نوع احساسات و عواطف و شوک عصبی و هر نوع ناراحتی و لطمه روحی باعث می‌شود که چاکراها، یعنی مراکز انرژی حیاتی از حالت تعادل خارج شوند. بنابراین هر گاه که احساس کردید یکی از چاکراهای شما بسته شده است باید به پاکسازی آن بپردازید تا دچار مشکلاتی جدی تری نشوید.

انرژی مثبت و منفی بدن

بدن ما شامل انرژی های مثبت و منفی است. سمت راست بدن حاوی انرژی مثبت و سمت چپ بدن حاوی انرژی منفی است. این انرژی ها بر مسیر چرخشی چاکراها نیز تاثیر می گذارند. هر چاکرا نام و رنگ به خصوصی نیز دارد که به طور مارپیچ از مرکز آن به سمت بیرون در حرکت است و به یکی از رنگ های رنگین کمان مربوط می شود. هزاران سال است که چاکراها در شرق شناخته شده و مورد استفاده قرار گرفته اند.

کنترل و توزیع پرانا و انرژی حیات، جذب، گوارش در بدن بر عهده چاکراها است. تنظیم غده درون‌ ریز به وسیله بعضی از چاکراهای اصلی ایجاد می ‌شوند و انرژی می ‌گیرند. کنترل، تقویت و مسئولیت درست کار کردن کالبد جسمانی و اعضای مختلف آن را برعهده دارند. تعداد زیادی از ترسها و نگرانی ها و تلخی ها، تا حدودی ناشی از خوب کار نکردن چاکراها هستند. بعضی از چاکراها مراکز استعدادهای روانی هستند.

هفت چاکرای اصلی عبارتند از:

  • چاکرای ریشه: در پایین ستون فقرات قرار دارد و رنگش قرمز است.
  • چاکرای خارجی: در پشت و تقریبا پنج سانتیمتری زیر ناف قرار دارد و رنگ آن نارنجی است.
  • چاکرا خورشیدی: چهار انگشت بالاتر از ناف است. به آن گوهر ناف می گویند و رنگش زرد است.
  • چاکرای قلب: در مرکز سینه و در امتداد قلب قرار دارد و رنگ آن سبز است.
  • چاکرا گلو: در سطح گلو قرار گرفته است و رنگ آن آبی است.
  • چاکرا چشم سوم (پیشانی): در پیشانی و بین دو ابرو قرار دارد و به رنگ نیلی است.
  • چاکرای فرق سر: در بالاترین قسمت سر قرار دارد و قوی ترین ارتعاشات انرژی بدن را زیر نظر دارد که رنگ آن بنفش است.

تمرینات و تکنیک هایی که می‌تواند این مراکز را فعال سازند متعدد و ویژه هستند و نیاز به کسب مهارت طی چند ماه تا چندین سال است. توانایی و قدرت‌ های حاصل از فعال شدن انرژی چاکراها، کرامت یا سیدهی نامیده می‌شود و به معنای قدرت ‌های روحی است.

استودیو یاما یوگا

استودیو یاما یوگا اولین استودیو تخصصی یوگا در شرق تهران دارای کادر مجربی از مربیان رسمی فدراسیون با مدارک مربیگری به صورت تخصصی در سبک های مختلف یوگا (آشتانگا، وینیاسافلو، هاتایوگا، یوگا تراپی، آیینگر یوگا و …) به برگزاری ورکشاپ های آموزشی یوگا می پردازد و برای دوره های حضوری و آنلاین یوگا در سه سطح یوگا مبتدی، یوگا متوسط و یوگا پیشرفته پرتوجو می پذیرد. برای اطلاعات بیشتر با استودیو یاما یوگا تماس بگیرید.

 

شادی نوروزیمشاهده نوشته ها

مدیر و موسس استودیو یاما یوگا سابقه ۱۲ سال مربیگری در رشته های مختلف و ۷ سال تمرین و تدریس در یوگا ! پس از شروع یوگا تمامی رشته ها را کنار گذاشتم.در سبکهای آشتانگا، هاتایوگا و وینیاسا فلو در حال تمرین و تدریس هستم

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *