چاکرای سوم چاکرای شبکه خورشیدی  یا چاکرای مانی پورا (Manipura) می باشد. چاکرای شبکه خورشیدی منبع اصلی بسیاری از وابستگی های مادی و غیر مادی ما در این دنیا است. با پاکسازی و به تعادل رساندن چاکراها می توان زندگی متفاوت و آرامی را تجربه کنیم. در ادامه مطالب مربوط به چاکرای سوم را می توانید، بخوانید:

نام سانسکریت: مانیپورا، به معنی شهر جواهر

نامهای متداول دیگر: ،Solar chakraمرکز ناف، چاکرای طحال، چاکرای معده، چاکرای کبد، چاکرای سوم

جهت حرکت: در خانمها بر خلاف جهت عقربه های ساعت و در آقایان در جهت عقربه های ساعت به سمت جلو.

سمبل: لوتوس ده پر

رنگ: زرد، زرد طلایی

عنصر: آتش

سیاره: خورشید

جایگاه: شکم، در پشت و امتداد ستون فقرات مقابل ناف یا از دو انگشت بالای ناف تا زیر جناق

رایحه: بابونه، بومادران صورتی، روئینه زرین (بومی آمریکای شمالی)، زنجبیل، سوسن، عنبر، فلفل سیاه، اسطوخودوس

غذا: کربوهیدراتهای مرکب (غلات با پوست، حبوبات)

موسیقی: ریتم های شاد و تند

سنگ: چشم ببر، کهربا، زبرجد زرد، سیترین، یاقوت زرد، یشم.

نت: می

مانترا: رام

منظره: لذت بردن از نور خورشید، مزرعه گندم رسیده، گل آفتابگردان.

کالبد: اختری

 

عملکردها

عملکرد اصلی: این چاکرا دو وجهی است و در جلو؛ شکل گیری شخصیت، من (ایگو) قدرت، با ادراک، بصیرت، اراده، نظم، قوه حیات. در پشت؛ عملکرد شفا گری و تمایل به تندرستی

عملکرد حسی: بینایی

غدد وابسته: پانکراس، کبد

هورمونهای وابسته: انسولین، ترشحات کیسه صفرا

شبکه عصبی وابسته: ناحیه شکم

اندامهای وابسته: قسمت پایین شکم، حفره شکمی، جهاز هاضمه، معده، کبد، طحال، کیسه صفرا، دستگاه عصبی غیر ارادی، غدد فوق کلیوی، گوارش.

 

تعادل چاکرا

عملکرد متعادل: اعتماد به نفس و احساس قوی هویت، احترام به خود، سر زندگی و رضایت نسبت به جایگاه خود، عملکرد براساس تجربه و احساسات طبیعی، پشتکار و خرد، پذیرش خود و دیگران، احساس تعلق خاطر، مثبت بینی و انگیزه درونی، خطر پذیری و مصمم بودن، علت وقایع زندگی را در نور حق و رسیدن به تکامل دانستن، هماهنگی این چاکرا با چاکراهای چشم سوم و تاج باعث بینش درونی و رویت نوسانات نوری اجسام قابل رویت می شود، تحقق آرزوها به دلیل اتصال با نیروی نور در جهان.

عملکرد نامتعادل: احساس گناه، اعمال نفوذ طبق خواست خود، کنترل درون همانند بیرون، نارضایتی و عدم آرامش، عدم تایید در دوران کودکی و فقدان احترام درونی نسبت به خود، تاکید موفقیتهای حرفه ای و اجتماعی و میل به ثروت اندوزی بیش از حد برای گرفتن تایید بیرونی، عدم توانایی لذت بردن و رها کردن، انسداد احساسات به دلیل میل به کنترل خشم بدون کنترل (انفجار بی موقع خشم)، نیروی حیاتی کم، عیب جویی بیش از حد از دیگران، حساسیت بیش از حد به مورد انتقاد قرارگرفتن، بلاتکلیفی، گرایش به کمال طلبی، قدرت طلبی، سلطه گر.

بیماریهای جسمی وابسته: مشکلات و زخم های گوارشی، آلرژی غذایی، دیابت، مشکلات کبدی، یرقان، هپاتیت، سنگ کیسه صفرا، مشکلات غدد کلیوی، التهاب مفاصل، وسواس و اعتیاد به قند، کافئین و غذا.

بیماریهای روانی و روحی وابسته: عصبانیت، ترس از وا پس زدگی، خودباوری ضعیف، تردید، بی عاطفگی، وسواس، رنجش و طمع، بی ارادگی و ناتوانی.

فعالیتهای سودمند: یوگای قدرتی، ریکی، شنا، پیاده روی سریع، ایروبیک

تمرین مفید: ده دقیقه تند راه بروید.

آشنایی با چاکرای خاجی

معرفی چاکرای خاجی یا چاکرای دوم

استودیو یاما یوگا اولین استودیو تخصصی یوگا در شرق تهران دارای کادر مجربی از مربیان رسمی فدراسیون با مدارک مربیگری به صورت تخصصی در سبک های مختلف یوگا (آشتانگا، وینیاسافلو، هاتایوگا، یوگا تراپی، آیینگر یوگا و …) به برگزاری ورکشاپ های آموزشی یوگا می پردازد و برای دوره های حضوری و آنلاین یوگا در سه سطح یوگا مبتدی، یوگا متوسط و یوگا پیشرفته پرتوجو می پذیرد. برای اطلاعات بیشتر با استودیو یاما یوگا تماس بگیرید.

 

شادی نوروزیمشاهده نوشته ها

مدیر و موسس استودیو یاما یوگا سابقه ۱۲ سال مربیگری در رشته های مختلف و ۷ سال تمرین و تدریس در یوگا ! پس از شروع یوگا تمامی رشته ها را کنار گذاشتم.در سبکهای آشتانگا، هاتایوگا و وینیاسا فلو در حال تمرین و تدریس هستم

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *