وضعیت های یین یوگا، بیشتر وضعیت های منفعلی هستند که اغلب بر روی زمین انجام می شوند. در یین یوگا شما در وضعیت ها ریلکس می کنید، ماهیچه ها را شل کرده و به درون خود تمرکز می کنید. بر خلاف تمرینات یانگ یوگا سطحی تر است، یین یوگا تمرکزش بر روی سطوح عمیق تر بدن است. در ادامه به معرفی این سبک یوگا می پردازیم:

یین یوگا سبکی از یوگا می باشد که این سبک از یوگا بر بافت های همبند عمیق بدن (برعکس بافت های سطحی) و غلاف عضلات که در بدن است، متمرکز می باشد. و جریان انرژی در بدن را منظم می سازد. بسیاری از وضعیت ها تمرکز شان بر روی مفاصل مختلف همچون لگن، استخوان خاجی، ستون فقرات است. همانطور که بالا رفتن سن انعطاف پذیری مفاصل کمتر می شود، یین یوگا روش بسیار مناسبی برای حفظ انعطاف مفاصل است.

 

یین و یانگ یوگا

در دهه ۱۹۷۰، رزمی ‌کاری با نام پائولی زینک، سبک یین را به دنیای غرب معرفی کرد و بعدها سعی و تلاش پائول گریلی و سارا پاورز به این سبک محبوبیت بیشتری بخشید. تمرین سبک یین به نهادینه و عمیق شدن تمرینات سبک یانگ کمک می‌ کرد؛ هرچه باشد، این دو سبک مکمل یکدیگرند.

در کلاس یوگا اغلب وضعیت هایی مشابه کلاس های یانگ یوگا انجام می شود، فقط نام های متفاوتی دارند. در سطوح اولیه همه آنها تلاش دارند تا ذهن پرتوجویان را از یانگ به یین (فعال به غیرفعال) ببرند.

یین یوگا، روشی مراقبه ای با تمرکز عمیق تری بر جسم در مقایسه با تمرین های یانگ است. 

 یین یوگا اغلب در برنامه های مبارزه و غلبه بر اعتیاد، اختلالات تغذیه ای، اضطراب و دردهای شدید استفاده می شود. در تمرین یین یوگا می توان به ثبات ذهنی رسید که از مدیتیشن به مراتب اثر بخش تر است.

 

معنای کلمه یین

کلمه “یین” ریشه‌ ای چینی دارد که از قانون “یین و یانگ” است. این دو واژه دو وجه متضاد و مکمل هستند. در ابتدا، واژه‌ های یین و یانگ مانند امروز دارای بار فلسفی نبود و دهقانان چین باستان این دو واژه را برای توصیف جنبه ‌های مختلف زندگی روزمره‌ شان استفاده می‌ کردند. آنها روز که زمان فعالیت بود را “یین” و شب که زمان استراحت بود را “یانگ” می ‌نامیدند. یین و یانگ در واقع دو سمت متقابل یکدیگر بودند. سال‌ ها بعد فیلسوفان چینی این دو واژه را ‌کم‌ کم در موارد دیگری به ‌کار بستند. آنها یین و یانگ را در همه چیز می‌ دیدند. به اعتقاد آنها نیروهای متضاد در کره زمین و حتی عالم ‌های دیگر باعث به ‌وجود آمدن تعادل می ‌شوند. آنها میان این دو نیرو، یک همبستگی و ارتباط تکمیل‌ کنندگی قائل بودند.

اما این دو واژه، اصطلاحات نسبی نیز هستند. برای مثال،  ماه در مقایسه با خورشید یین و در قیاس با زمین، یانگ است. امروزه، این دو واژه بخش مهمی در فلسفه و طب چینی و همچنین مفهوم کی (چی- نیروی حیات)  محسوب می‌ شود.

از آنجایی که یین و یانگ در مورد چیزهای بسیار متعددی به کار می روند، تعجبی ندارد اگر شاهد دو سبک یوگا با نام ‌های یین و یانگ نیز باشیم؛ دو سبکی که همانند دو مفهوم یین و یانگ، در واقع تکمیل‌ کننده یکدیگر بوده و بدون هم بی ‌معنا  می باشند. یین یوگا که گاهی “تائویست یوگا” نیز نامیده می‌ شود.  تائویست یوگا  از قدیم ‌ترین اشکال یوگا است. اگر چه یوگا ممکن است در گذشته در هر جایی وجود داشته باشد، اما با توجه به چیزی که در تعاریف قدیمی در مورد یوگا وجود دارد، بیشتر شبیه یین ‌یوگا، یعنی یک ‌سری تمرینات آرام و ساکن است. اما آنچه اکثر مردم به آن می‌ پردازند، سبک یانگ است. با اینکه یین یوگا از محبوبیت کمتری برخوردار است اما امروزه هنوز هم در بسیاری از باشگاه‌ های یوگا ارائه می ‌شود.

 

فواید یین یوگا

 • آرام بخشی و متعادل سازی جسم و ذهن
 • توازن انرژی در سرتاسر بدن
 • بالا بردن تحرک بدنی به خصوص در ناحیه مفاصل و لگن
 • پایین آوردن سطح استرس
 • استقامت بدنی بالاتر
 • روانی بهتر مفاصل و حفاظت از آن
 • انعطاف پذیری بیشتر در مفاصل و بافت های همبند
 • رهاسازی غلاف عضلات در سرتاسر بدن
 • کمک به درمان میگرن
 • آرامش عمیق تر
 • غلبه بیشتر بر اضطراب و استرس
 • توانایی بهتر در نشستن برای مدیتیشن
 • در نهایت تمرینات یانگ بهتری خواهید داشت

یین یوگا به شما می آموزد که چگونه به واقع گوش فرا دهید. شما در حین آرام و ساکت کردن ذهن خود افکار تان برهم نخواهد خورد. یین برای دیگر سبک های یوگا و زندگی شخصی شما بسیار مفید می باشد، زیرا در دوره های سخت زندگی در کنار شما خواهد بود و به شما می آموزد که آنچه را در لحظه در حال تجربه آن هستید، بپذیرید. یین یوگا به شیوه ای کاملا انحصاری به درون شما نفوذ خواهد کرد. با تجربه انجام یین یوگا، تمرینات یانگ شما نیز پیشرفت خواهد کرد.

 

ویژگی های سبک یین یوگا

آرام بودن، خنک بودن، درونی بودن، ملایم بودن و زمینی بودن ۵ مشخصه اصلی سبک یین است:

برعکس سبک‌ های یوگا یانگ مانند وینیاسا و بیکرام،  که بدن دائماً از حالتی به حالت دیگر در حرکت است، یین‌ یوگا سرعت بسیار پایینی دارد. بدن در این سبک از یوگا بین ۵ تا ۲۰ دقیقه در آساناها مکث می‌کند و هدف، ثبات کامل بدون نا آرامی و تنظیم و تغییر بدن است. در این سبک، بدن قرار است در حالت مورد نظر ریلکس شود، خودش را تنظیم و تراز نکند و نقطه خوب و مطبوعی میان تلاش و آسایش بیابد. یوگا به ‌عنوان ابزاری برای آماده ‌سازی جسم و ذهن برای مدیتیشن به‌ وجود آمد. آن نوع آرامش که مورد نیاز مدیتیشن است، بسیار دشوار و چالش‌ انگیز است. به همین دلیل است که یین ‌یوگا بهترین سبک برای آماده ‌سازی بدن به‌ منظور انجام مدیتیشن می باشد. و در بیشتر کلاس ‌های این سبک، در ابتدا و انتهای تمرینات، ۵ دقیقه مدیتیشن انجام می ‌شود.

یین یوگا قرار است تمرکز را بهبود دهد و ذهن و جسم را آماده مدیتیشن نماید. یین ‌یوگا به ایجاد حس عمیق‌ تر آگاهی و خود کاوی کمک می‌کند. گاهی در کلاس ‌های یین، مربی یوگا در زمان حرکت ‌های طولانی، برای پاکسازی ذهن و ایجاد ارتباط با روان، به شعرخوانی می‌ پردازند.

در این سبک یوگا وضعیت های بدنی به گونه ای است که از نظر آناتومیک، پرتوجو از ابتدا برای اجرای کاملا صحیح آسانا تحت فشار قرار نمی گیرد بلکه رفته رفته به سمت وضعیت نهایی حرکت می کند. استفاده از موزیک با فرکانس های درمانگر می تواند به تجربه های عمیق تر کمک کند.

بیشتر وضعیت ‌های یین ‌یوگا (آساناها) در حالت نشسته‌ اند. از آنجایی که مراقبه معمولاً به صورت چهارزانو یا سایر وضعیت ‌های نشسته انجام می ‌شود، بدن باید به نشستن‌ های طولانی مدت عادت کند.

 

اگر می خواهید بدانید یوگا درمانی چیست، مفاله زیر را از دست ندهید!

معرفی سبک یوگا تراپی

به طور خلاصه در سبک یین یوگا، تمرکز بر آرامش درونی، مدیتیشن، مراقبه و تکنیک های ذهن آگاهی (مایندفولنس) می باشد. در این سبک یوگا بر روی تعادل جسم و ذهن با هم کار می شود. حرکات انعطاف پذیری یوگا حرکاتی سبک است با مدت زمان طولانی. در حین انجام حرکات بر تنفس ها تمرکز می شود.

این سبک هم مناسب افرادی است که تازه می خواهند یوگا را شروع کنند. و البته بسیار مناسب است برای کسانی که یوگای قدرتی کار می کنند و می خواهند از حالت یانگ یوگا به یین یوگا برسند.

 

استودیو یاما یوگا

استودیو یاما یوگا اولین استودیو تخصصی یوگا در شرق تهران دارای کادر مجربی از مربیان رسمی فدراسیون با مدارک مربیگری به صورت تخصصی در سبک های مختلف یوگا (آشتانگا، وینیاسافلو، هاتایوگا، یوگا تراپی، آیینگر یوگا و …) به برگزاری ورکشاپ های آموزشی یوگا می پردازد و برای دوره های حضوری و آنلاین یوگا در سه سطح یوگا مبتدی، یوگا متوسط و یوگا پیشرفته پرتوجو می پذیرد. برای اطلاعات بیشتر با استودیو یاما یوگا تماس بگیرید.

 

شادی نوروزیمشاهده نوشته ها

مدیر و موسس استودیو یاما یوگا سابقه ۱۲ سال مربیگری در رشته های مختلف و ۷ سال تمرین و تدریس در یوگا ! پس از شروع یوگا تمامی رشته ها را کنار گذاشتم.در سبکهای آشتانگا، هاتایوگا و وینیاسا فلو در حال تمرین و تدریس هستم

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *