چاکرای هفتم از هفت چاکرای اصلی، چاکرای تاجی یا چاکرای ساهاسرارا (Sahasrara) می باشد. این چاکرا مرکز ظریف و عمیقی است که در بالای شش چاکرای دیگر قرار دارد. تمام چاکراها به طور نزدیکی با این چاکرا در ارتباط هستند، این چاکرا جایگاه شیوا است.

نام سانسکریت: ساهاسارا به معنی هزار برگ

نامهای متداول دیگر: Crown Chakra ، مرکز قله، کاهوی هزار پر، چاکرای هفتم

جهت حرکت: در خانمها عکس جهت عقربه های ساعت، در آقایان هم جهت با عقربه های ساعت به سمت بالا

سمبل: لوتوس هزار پر

رنگ: سفید، بنفش، طلایی، هفت رنگ

عنصر: چاکرای شش و هفت با عنصری در ارتباط نیستند، این چاکرا با انرژی ارتباط دارد

سیاره: زحل

جایگاه: بالای سر، ملاج

رایحه: نیلوفر، لاله ستاره ای، بومادران، کندر، شمعدانی، صندل، کاهو

غذا: هیچ (گرفتن روزه و یا فقط نوشیدن آب یا آبمیوه)

موسیقی: هیچ، سکوت

سنگ: اپال، الماس، کریستال کوارتز، کوارتز بنفش

نت: سی

مانترا: آنگ

منظره: گذراندن زمانی در کوه یا نظاره آن

کالبد: نوری (معنوی با نیروانا)

 

عملکردها

عملکرد اصلی: این چاکرا چه از لحاظ فیزیکی چه از لحاظ میزان ارتعاش بالاترین مرکز انرژی بدن است. این چاکرا یک وجهی است. معنویت، خرد، دانش حسی، رشد معنوی، سطح بالاتر هوشیاری جهانی، شهود، آزادی، ارتباط با خدا، رستگاری، مرکز اتصال به روح.

عملکرد حسی: هستی خالص

غدد وابسته: هیپوفیز

هورمونهای وابسته: وازوپرسین

شبکه عصبی وابسته: مغز

اندامهای وابسته: مرکز سر، مغز و ملاج، جمجمه و مخ، مخچه، چشم راست، سیستم عصبی، قسمت بالایی سر

 

تعادل چاکرا

عملکرد متعادل: در مورد این چاکرا کلمه انسداد معنی ندارد فقط می توان آنرا از نظر درجه رشد مورد بررسی قرار داد. اتحاد با خود برتر، عالم وجود و عالم روحانی، گشوده شدن یک هوشیاری بسیار عمیق به روی فرد، بروز سرنوشت حقیقی فرد، احساس سعادت و برکت، دستیابی به قلمرو خودآگاه و ناخودآگاه، افزایش حس معنویت، اعمال در جهت احقاق اهداف آفرینش، تبدیل من فردی به من کل، در مراحل بالای رشد روشن بینی در مسیر سلوک و حس بیداری، ساطع شدن نور از فرد، کانالهای نوزادان نه تا بیست و چهار ماه باز است و آنها در حس وحدت با اصل هستی زندگی میکنند. نوع دوستی، عدم حس جدایی نسبت به جریان زندگی و طبیعت.

عملکرد نامتعادل: رشد کم، گرد آوری مادیات، بی هدفی، پوچی، بی تفاوتی، تضعیف اخلاقیات و معنویات، تبعیت بی چون و چرا از عقاید خشک مذهبی.

بیماریهای جسمی وابسته: بیماریهای جمجمه و مغز، بیماریهای سیستم عضلانی و اسکلتی، مشکلات پوستی، خستگی مزمن، اعتیاد به داروهای روان گردان (باز شدن پیش رس این چاکرا به کمک مواد توهم زا ممکن است در فرد صرع، اغماء و ناسازگاری روحی ایجاد نماید،) بی خوابی، سردرد عصبی (ناراحتی های عصبی و ذهنی،) فراموشی در اثر ضربه یا تکان شدید، گرفتگی عضله، سیاتیک، مننژیت ستون فقرات، کچلی.

بیماریهای روانی و روحی وابسته: نگرانی، اضطراب، افسردگی، جنون، حساسیت به صدا و نور محیط

فعالیتهای سودمند:

مدیتیشن، سکوت، آواز خواندن، تنفس آگاهانه، ریکی، ذکر، نماز و عبادت

تمرین مفید: عبادت

 

آشنایی با چاکرای چشم سوم

معرفی چاکرای چشم سوم یا چاکرای ششم

استودیو یاما یوگا اولین استودیو تخصصی یوگا در شرق تهران دارای کادر مجربی از مربیان رسمی فدراسیون با مدارک مربیگری به صورت تخصصی در سبک های مختلف یوگا (آشتانگا، وینیاسافلو، هاتایوگا، یوگا تراپی، آیینگر یوگا و …) به برگزاری ورکشاپ های آموزشی یوگا می پردازد. برای دوره های حضوری و آنلاین یوگا در سه سطح یوگا مبتدی، یوگا متوسط و یوگا پیشرفته پرتوجو می پذیرد. برای اطلاعات بیشتر با استودیو یاما یوگا تماس بگیرید.

شادی نوروزیمشاهده نوشته ها

مدیر و موسس استودیو یاما یوگا سابقه ۱۲ سال مربیگری در رشته های مختلف و ۷ سال تمرین و تدریس در یوگا ! پس از شروع یوگا تمامی رشته ها را کنار گذاشتم.در سبکهای آشتانگا، هاتایوگا و وینیاسا فلو در حال تمرین و تدریس هستم

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *