بسیاری از پرتوجویان برای شروع یوگا دچار سردرگمی هستند که آیا یوگا ورزش مناسبی برای آنهاست؟ آیا یوگا فقط نشستن و مدیتیشن کردن است؟ در ابتدا شناخت سبک های یوگا کمی دشوار است. اما به راستی یوگا چیست و از کجا باید شروع کرد؟ در ادامه  بیشتر با یوگا آشنا می شوید:

معنی یوگا

یوگا از ریشه کلمه سانسکریت YUJ به معنی آن اتحاد می باشد. در واقع یک بین تن و روان و حتی نیروهای مثبت و منفی وجودی انسان اتحادی غیرقابل باور به وجود می آورد. مدرسه یوگا ایجنگر یوژ را به عنوان “پیوستن یا ادغام تمام جنبه های فردی، بدن با ذهن و ذهن با روح”  برای رسیدن به یک زندگی شاد، متعادل و مفید تعریف می کند.

 

تاریخچه یوگا

یوگا ورزشی جسمی و روانی است که در شبه قاره هند و توسط هندوها به وجود آمده ‌است. ریشه یابی دقیق این ورزش که توسط چه شخصی و دقیقاً چگونه به وجود آمده نا ممکن است. چرا که تاریخ شکل ‌گیری یوگا به سال‌ های بسیار دور بر می گردد.

یوگی ها طی هزاره ها این رشته را به دانش آموزان خود منتقل کردند و بسیاری از مدارس مختلف آموزش یوگا گسترش یافتند.

اولین اثر ضبط شده حرکات یوگا و یکی از قدیمی ترین متون موجود، توسط پاتانجالی، مریم یوجی هند که در حدود ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ سال پیش زندگی کرده بود، نوشته شده است.

پاتانجی با نوشتن سوتاتای یوگا (sutra به معنای موضوع در سانسکریت است) که اصول، فلسفه و شیوه آموزش یوگا می باشد، هنوز هم دنبال می شوند.

 

یوگا را از کجا شروع کنیم؟

یوگا یک سبک زندگی است. در واقع یوگا مسیری است که در طی آن آگاهی ایجاد می شود. هدف اصلی در یوگا هماهنگی ذهن، جسم و روح است. هنگامی که شما یوگا را شروع می کنید با تمرینات تنفسی، ذهن تان را متمرکز بر جسم می کنید. کمک می کنید تا جسم تان از انقباض های روزمره آزاد بشود. با تمرینات فیزیکی و آساناها انرژی بلوکه شده در بدن تان که در طول شبانه روز به طور ناخود آگاه در ذهن و جسم تان ذخیره می شود، آزاد و به مرور زمان به آرامش می رسید.

به طور کلی، تمرین های فیزیکی و آساناها، تمرینات تنفسی و پرانایاماها، مدیتیشن در کنار هم می تواند مسیر صلح و آرامش درونی را برای شما به ارمغان بیاورد.

کافی است که در ابتدا برای انجام آساناهای پیشرفته عجله نداشته باشید چرا که ایجاد چالش برای جسم شما زمانی که هنوز آگاهی لازم آن کسب نشده است می تواند به جسم و بدن فیزیکی شما آسیب برساند. خودتان را با هیچ کس مقایسه نکنید. در هر کلاسی از یوگا که هستید یا اگر به صورت آنلاین به یادگیری یوگا مشغولید باید بدانید که هیچ دو فردی نیست که تجربه یکسان از زندگی داشته باشند و در نتیجه آمادگی جسمی و ذهنی افراد یکسان نیست. پس با صبوری از مسیر یادگیری یوگا لذت ببرید.

یکی از دلایل طراحی سبک های مختلف یوگا، وجود شخصیت های متفاوت افراد است. شما می توانید با مطالعه و آشنایی با سبک های یوگا، آن سبک و روشی که با شما هماهنگی بیشتر دارد را دنبال کنید.

 

فواید یوگا

برخی از حرکات تمرینی یوگا بر کشش بر روی عضلات متمرکز هستند. این حرکات تمرینی سبب می شوند که اسید لاکتیک (Lactic Acid) ها بر روی ماهیچه ها تولید و آزاد شوند. این عمل احساس خستگی، درد، فشار و خشکی در عضلات را در پی خواهد داشت. به خاطر داشته باشید که یوگا تنها موجب تقویت عضلات نخواهد شد. بلکه سبب می شود تا همه بافت های نرم بدن از جمله تاندون ها، رباط ها و بافت های اطراف عضلات نیز تقویت شوند. و انعطاف پذیری بدن بهبود یابد.

همچنین تمرینات این ورزش موجب می شوند که مفاصل اندام های بدن حرکت بیشتری داشته باشند. این عمل سبب می شود لغزندگی مفاصل و حرکات بدن بهبود یابد. بسیاری از تمرینات یوگا حرکاتی قدرتی هستند که به بهبود قدرت بیشتر عضلات کمک می کند. حرکات ایستایی یوگا موجب تقویت عضلات شکمی و ران ها و پشت ران ها خواهند شد.

تحقیقات نشان می دهد تنها پس از هشت هفته از شروع تمرینات یوگا فرد شاهد بهبود ۳۵ درصدی  انعطاف پذیری در قسمت های مختلف بدن مانند میانه بدن (کمر و ستون فقرات)، پاها و شانه ها خواهد بود. با بهبود قدرت و انعطاف پذیری بدن فرم و استایل بدنی نیز به طور چشمگیری بهبود خواهد یافت.

استودیو یاما یوگا اولین استودیو تخصصی یوگا در شرق تهران دارای کادر مجربی از مربیان رسمی فدراسیون با مدارک مربیگری به صورت تخصصی در سبک های مختلف یوگا (آشتانگا، وینیاسافلو، هاتایوگا، یوگا تراپی، آیینگر یوگا و …) به برگزاری ورکشاپ های آموزشی یوگا می پردازد و برای دوره های حضوری و آنلاین یوگا در سه سطح یوگا مبتدی، یوگا متوسط و یوگا پیشرفته پرتوجو می پذیرد. برای اطلاعات بیشتر با استودیو یاما یوگا تماس بگیرید.

فرناز حسینیمشاهده نوشته ها

حدود ده ساله که کار تولید محتوا و سئو می کنم.از فروردین ۱۴۰۰ در استودیو یاما، یوگا تمرین می کنم و به سبک آشتانگا علاقمند هستم.در کنار تمریناتم به مطالعه و نوشتن مقالات می پردازم و مسئول تولید محتوای وبسایت استودیو یاما یوگا هستم.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *