حرکت دانداسانا یا حرکت نشستن درست از آساناهای ابتدایی نشسته یوگا می باشد که لازم است نحوه درست اجرای آن را هر پرتوجو بداند. اگر می خواهید از فواید این حرکت آشنا شوید، این مقاله را بخوانید:

داندا (danda) به معنای تکیه گاه است و منظور از دانداسانا وضعیتی است که پایه و اساس اجرای سایر آسانا های یوگا است. دانداسانا وضعیت شروع و آغازین برای برخی از حرکات نشسته یوگا می باشد. همان گونه که تاداسانا وضعیت اولیه برای حرکات ایستاده یوگاست.

 

نحوه اجرای وضعیت دانداسانا

 1. یک پتو روی زمین پهن کنید
 2. صاف بر روی پتو بنشینید، پاها را صاف در جلوی خود نگه دارید.
 3. ران ها کنار هم، کف پاها کنار هم، انگشت های پا به طرف سقف.
 4. دقیقا روی استخوان های نشیمن بنشینید، وزن را به طور مساوی بین لمبرها تقسیم کنید.
 5. پشت زانو ها را به طرف زمین فشار دهید.
 6. دست ها را در کنار لگن و باسن بگذارید. دست ها صاف، استخوان شانه را به عقب ببرید
 7. ستون مهره، شکم و تنه را بلند کنید.
 8. جناغ سینه را به طرف سر بلند کنید.
 9. سر و گردن صاف، مستقیم به جلو نگاه کنید.

یاد بگیرید ستون مهره را بلند کنید و قسمت استخوان خاجی و مهره های پشتی را به داخل بدن حرکت دهید. برای مقعر نگه داشتن بدن از دست ها  کمک بگیرید. استخوان های نشیمن را تنظیم کنید.

 

فواید حرکت دانداسانا

 • اصلاح وضعیت بدن
 • با توجه به اینکه پاها وزن بدن را تحمل نمی کنند، مشاهده، شناخت و رفع معایب در زانوها و مچ ها میسر می شود.
 • تقویت دیواره شکم و اندام های داخلی
 • یاد می گیریم با کشیدن یکسان و متقارن مهره ها، ستون فقرات را بلند کنیم، فشارهای جانبی و یکطرفه به روی دیسک ها را خنثی و ستون فقرات را مستحکم نماییم.  و همچنین قادر به توزیع متقارن وزن در دو طرف لگن خواهیم بود.
 • تقویت عضلات پشت
 • ایجاد آگاهی در ستون فقرات و اهمیت وضعیت قرار گرفتن صحیح استخوان خاجی و دنبالیچه در اثر ایجاد آگاهی و احساس بیشتر در این نواحی
 • یادگیری گسترش کف پا و بازنمودن انگشتان و قرار گرفتن کف پاها در یک صفحه
 • انبساط قفسه سینه و سر شانه ها
 • توزیع متقارن وزن در دو طرف لگن

 

درباره یاما یوگا

استودیو یاما یوگا اولین استودیو تخصصی یوگا در شرق تهران دارای کادر مجربی از مربیان رسمی فدراسیون با مدارک مربیگری به صورت تخصصی در سبک های مختلف یوگا (آشتانگا، وینیاسافلو، هاتایوگا، یوگا تراپی، آیینگر یوگا و …) به برگزاری ورکشاپ های آموزشی یوگا می پردازد. و برای دوره های حضوری و آنلاین یوگا در سه سطح یوگا مبتدی، یوگا متوسط و یوگا پیشرفته پرتوجو می پذیرد. برای اطلاعات بیشتر با استودیو یاما یوگا تماس بگیرید.

 

شادی نوروزیمشاهده نوشته ها

مدیر و موسس استودیو یاما یوگا سابقه ۱۲ سال مربیگری در رشته های مختلف و ۷ سال تمرین و تدریس در یوگا ! پس از شروع یوگا تمامی رشته ها را کنار گذاشتم.در سبکهای آشتانگا، هاتایوگا و وینیاسا فلو در حال تمرین و تدریس هستم

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *