بدن عاطفی که به بدن اختری یا بدن چاکرایی نیز شهرت دارد سومین بدن از کالبد های هفتگانه ما می باشد. در این مقاله با بدن عاطفی یا بدن احساسی آشنا می شوید:

بدن عاطفی در برخی از منابع بدن اختری یا چاکرایی نامیده شده است. بدن اختری که به آن بدن احساسات هم می گویند، عهده دار احساسات و ویژگی های شخصیتی است. فضایی به اندازه بدن فیزیکی اشغال می کند. در اشخاص پیشرفته حد و مرزش قابل تشخیص است، ظاهری شبیه به ابر دارد که با بی نظمی در همه جهات حرکت می کنند. اوج پیشرفت شخص به احساسات و تمایلات و ویژگی های شخصیتی اش بر می گردد که بدن اختری روشن و شفاف به نظر می رسد.

هاله اختری تخم مرغی شکل است و می تواند تا چندین اینچ در بالا و اطراف شخص وسعت داشته باشد. بدن اختری تأثیر هرگونه تغییری در احساسات را به درون هاله منعکس می کند که عمدتاً از راه چاکراها و بخشی هم از راه منافذ پوست صورت می گیرد. هاله احساسات دائماً در حرکت است. علاوه بر اینکه خصوصیات شخصیتی پایدار شخص را با رنگ های اصلی و ثابت در هاله نشان می دهد، بدن اختری تمام احساسات آنی و زودگذر را نیز منعکس می کند.

بنابراین بدن اختری ابری غیرقابل توصیف است از درخشش تمام رنگ ها که دائما قابل تغییر هستند. اگر چه احساساتی همچون ترس، خشم، افسردگی یا ناراحتی باعث ایجاد ابرهای تاریک در هاله می شوند، با این حال هر چقدر شخص آگاهی اش را به روی عشق، از خود گذشتگی و شعف باز بگذارد، رنگ های درخشان تر و شفاف تری از هاله  احساسات خواهد درخشید.

احساسات و بدن عاطفی

هیچ یک از فرم عادی بدن های لطیف دیگر به قوت بدن اختری نیست. تمام احساسات برآورده نشده، ترس ها و پرخاشگری های آگاهانه و غیر آگاهانه و همچنین احساس تنهایی، طرد شدن و عدم اعتماد به نفس و… را در خود نگه می دارد. این احساسات امواج خود را از راه هاله احساسات و ایجاد پیام ناآگاهانه به سمت دنیای بیرون ارسال می کنند. در این لحظه اصل عمل و عکس العمل وارد میدان بازی می شود. امواج انرژی که به بیرون می فرستیم، امواج همسان خود را از اطراف جذب می کند و با آن ها یکی می شود. این بدین معناست که ما بارها با اشخاص و شرایطی روبه رومی شویم که منعکس کننده آن چیزی هستند که به طور آگاهانه از آن ها دوری می کنیم. یا می خواهیم از شرشان خلاص شویم یا از آن ها می ترسیم.

به این ترتیب محیط برای ما همچون آیینه عمل می کند و تمام عواملی را که از خودآگاه مان به ضمیر ناخودآگاه رانده ایم به ما نشان می دهد. به هر حال، تمام احساسات سرکوب شده در بدن اختری فعال هستند و منتظر فرصتی برای رشد هستند و از این رو آن ها ما را گاهی به سوی شرایطی هدایت می کنند که امواج عاطفی اصلی باز نواخته شوند چون این فرم امواج منبعی برای تغذیه آن هاست.

احساسات سرکوب شده

اگر کسی احساسات سرکوب شده ترس را در خود داشته باشد بارها تحت شرایطی قرار می گیرد که این ترس قطعیت پیدا کند. اگر کسی به طور مثال پرخاشگری را در خود پرورش دهد در مقابل کسانی قرار می گیرد که عصبانیت و پرخاشگری او را برانگیخته می کنند. به طور مثال اگر تصمیم بگیریم که دیگر در شرایط به خصوصی گله ای نکنیم بدون اینکه اصل پرخاشگری را در خود حل کرده باشیم، این کار شبیه به این است که انگار کسی در کنارمان ناگهان فریاد خوشحالی سر بدهد.

تأثیر افکار آگاهانه و اهداف روشنفکرانه بدن ذهنی بر بدن اختری که قوانین خاص خودش را دارد جزیی است. افکار آگاهانه می تواند به رفتار بیرونی جهت بدهد، ولی مهم تراز الگوهای ناخودآگاه نمی تواند باشد.

بنابراین شخص ممکن است آگاهانه برای عشق و موفقیت تلاش کند. اما به طور ناخودآگاه فرکانس های حسادت یا عدم اعتماد به نفس که مانع رسیدن شخص به هدفش است ساطع می شوند.

به محض اینکه این مطلب را درک کنیم، دیگر فرصت این را نداریم که به خود به عنوان یک قربانی نگاه کنیم. دیگران و محیط را مسئول ضعف ها و بدبختی هایمان بدانیم. و رسیدن به این درک به خودی خود میزان قابل ملاحظه ای از آزادی است. دیگر میدانیم سرنوشت ما تا حد بسیار زیادی در دست های خودمان است. و می توانیم زندگی را با تغییری که در خود ایجاد می کنیم عوض کنیم.

بدن عاطفی و چاکرای چشم سوم

بزرگ ترین «گره های عاطفی» در بدن اختری در ناحیه چاکرای شبکه خورشیدی است. از راه این چاکر است که واکنش های احساسی را تجربه می کنیم. به هر حال اگر بخواهیم از الگوهای احساسی مان در حدی منطقی و آگاه شویم باید از بصیرت چاکرای چشم سوم که عالی ترین فرم بدن اختری است کمک بگیریم تا بتوانیم به محتویات چاکرای شبکه خورشیدی دست بیابیم.

ولی حتی این هم نمی تواند آزادی حقیقی را فراهم کند. الگوهای عاطفی رفتاری فقط از راه بدن اختری که بیان کننده خرد، عشق و برکت «خویشتن متعالی» است قابل اجراست. در عین حال شخصیت جهانی کل نگر برای تشخیص ارتباط درونی به ما کمک می کند. ارتباط با بدن اختری از راه چاکرای قلب و تاج سر هم امکان پذیر است. خویشتن متعال محکوم نیست، او تجربه را داوری نمی کند که خوب یا بد باشند. راه گذر از تجربیات را به ما نشان می دهد. صرفاً به این دلیل که یاد بگیریم و بفهمیم که احساسات و اعمال نتیجه جدایی ما از سرچشمه الهی است. و این است دلیل رنج ما؛ و به ما می فهماند که قوانین کیهانی تعادل طبیعی را درک کنیم. در هر جایی که در حال حاضر احساس می کنیم قربانی شدیم، به دلیل تکرار گناه در زندگی های گذشته است.

چاکراتراپی

در چاکرا تراپی مهم ترین چیز نگرش درونی است که ما را وا می دارد تا تجربه ها و محتویات بدن اختری را بپذیریم. و تمام تظاهرات تصاویر و احساسات خود به خودی را بدون هیچگونه داوری و یا پس زدن قسمتی از آن ها مشاهده کنیم. با این شیوه «خویشتن متعال» ما می تواند فرمان دهد و اجازه دهد که انرژی های روحانی بدن های انرژی والاتر در تمام هستی مان جریان یابد. وقتی امواج بدن روحانی با بدن اختری یکی می شود و در آن نفوذ می کند، بدن اختری شروع به ساطع کردن هرچه تندتر امواج می کند. و خودش را از تجربیات منفی که پایین ترین فرکانس ها را دارند می رهاند. بدین سان این گونه تجربیات را فراموش می کنیم و می توانیم خود و دیگران را ببخشیم.

مقاله “معرفی بدن اتری” را از دست ندهید.

استودیو یاما یوگا اولین استودیو تخصصی یوگا در شرق تهران دارای کادر مجربی از مربیان رسمی فدراسیون با مدارک مربیگری به صورت تخصصی در سبک های مختلف یوگا (آشتانگا، وینیاسافلو، هاتایوگا، یوگا تراپی، آیینگر یوگا و …) به برگزاری ورکشاپ های آموزشی یوگا می پردازد و برای دوره های حضوری و آنلاین یوگا در سه سطح یوگا مبتدی، یوگا متوسط و یوگا پیشرفته پرتوجو می پذیرد. برای اطلاعات بیشتر با استودیو یاما یوگا تماس بگیرید.

 

شادی نوروزیمشاهده نوشته ها

مدیر و موسس استودیو یاما یوگا سابقه ۱۲ سال مربیگری در رشته های مختلف و ۷ سال تمرین و تدریس در یوگا ! پس از شروع یوگا تمامی رشته ها را کنار گذاشتم.در سبکهای آشتانگا، هاتایوگا و وینیاسا فلو در حال تمرین و تدریس هستم

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *