بیکرام یوگا، همان یوگای داغ است و تمرینی است که فواید عرق کردن را به حداکثر می رساند. اگر می خواهید بدانید چرا به بیکرام، یوگای داغ می گویند و علت این نام گذاری چیست، این مقاله یاما یوگا را حتما بخوانید:

 

بیکرام یوگا یا یوگای داغ

بیکرام فقط یک سبک یوگا گرم است که به نام تنظیم کننده آن یعنی بیکرام چودوری نامگذاری شده است. این سبک کلاس یوگا در اتاق گرم انجام می شود. البته تفاوت هایی بین یوگای داغ و بیکرام یوگا می باشد و اگرچه سبک همه طبقات یوگا گرم است، یوگا بیکرام یوگا اصلی است. حتی اگر برخی از افراد ممکن است “گرم” و “بیکامام” را به طور قابل تعویض استفاده کنند، حقیقت این است که تمام یوگا بیکرام داغ است، اما همه یوگاهای گرم بیکارام نیستند.

 

یوگا داغ

علت این نوع نام گذاری به خاطر شرایط انجام این نوع یوگا است، بیکرام باید در اتاقی با دمای بالا یا به اصطلاح داغ انجام شود. یوگا داغ معمولا شیوه ای از تمرین وینیاسا است که در آن معلم به پرتوجویان در یک سری از آساناها هدایت می کند.

در طول کلاس، اتاق معمولا در دمای ۹۵ تا ۱۰۵ درجه فارنهایت نگهداری می شود. همان طور که می توانید تصور کنید، یک جلسه یوگا شدید در دمای بالا بدن را بسیار گرم می کند و عرق می بخشد. هدف این است که گرما و عرق بدن شما را پاکسازی کند.

یوگا در یک فضای خنک و آرام واقعاً لذت بخش است اما هدف شما از تمرین یوگا چیست؟ اگر به دنبال خواص ویژه یوگا برای سلامتی هستید شاید بهتر باشد مقداری دمای محل تمرین را بالا ببرید. یوگا داغ یک گزینه مناسب برای بسیاری از پرتوچویان یوگا است، هرچند که نسبت به کلاس هایی که در اتاق های خنک کننده برگزار می شود، سنگین تر است.

لازم است قبل از شرکت در چنین کلاس، هر گونه شرایط پزشکی را که دارید در نظر بگیرید و با پزشک و مربی خود در مورد آن صحبت و بررسی کنید.

 

ویژگی های بیکرام یوگا

بیکرام یوگا یا یوگای گرم یکی از روش های متنوع در انجام تمرینات فیزیکی یوگاست. بیکرام یوگا دارای ویژگی هایی خاص و جذاب است.

این ویژگی ها عبارتند از:

  • انجام تمرینات در هوای گرم تا حد ۴۰ درجه سانتی گراد و رطوبت بالا
  • شروع با یک پرانایام (تمرین تنفسی) و اتمام با تنفس کاالابهاتی
  • انجام جمعاً ۲۶ وضعیت شامل ۲ پرانایام اول و آخر و ۲۴ آسانای پشت سر هم که هرکدام دوبار یا بیشتر قابل تکرار است.

 

فواید بیکرام یوگا

یوگای داغ، توالی دقیق ۲۶ وضعیت بدنی و دو تمرین تنفسی که باید ظرف مدت ۹۰ دقیقه در یک اتاق گرم انجام شود که در طی آن به بدن اجازه می دهد در زمینه سم زدایی، تسکین استرس و بهبود دردهای مزمن مانند ورم مفاصل، دردهای مفاصل، آسیب دیدگی زانو، مشکلات کمر و سایر موارد بهبود یابد.

مطالعاتی در حال بررسی فواید بیکرام است. مزایای سلامتی بیکرام یا همان یوگای داغ شامل بهبود تحمل گلوکز (توانایی بهتر برای پردازش قند)، مشخصات لیپید خون (اندازه گیری کلسترول و چربی های خون) و تراکم استخوان است.

گفتنی است که اگر هدف اصلی شما از این ورزش کاهش وزن باشد، احتمالا نباید یوگای داغ اولین انتخاب شما باشد. یک مطالعه منتشر شده در مجله تایم، نشان داد که همان تعداد کالری که در پیاده‌ روی سریع سوزانده می شود، در یوگای داغ هم می ‌سوزد.

فواید سبک بیکرام یوگا یا یوگای داغ عبارت است از:

  • گرمای محیط باعث رها شدن استرس ها و گرفتگی ها شده و بدن و ذهن را رها می کند.
  • ذهن در هوای گرم بیشتر با بدن همراه است و گرمای مرطوب مثل سونا به خودی خود حالتی از افزایش آگاهی دارد.
  • بدن در گرما و رطوبت بیشتر و بهتر آساناها و حالات کششی را انجام می دهد.
  • بدن با تعریق بیشتر بیرون ریزی و سم زدایی بهتری می نماید.
  • عضلات و مفاصل آسیب نخواهند دید.
  • حرکات طوری انتخاب شده اند که کامل باشند و علاوه بر تاثیر روی عضلات، اندام های درونی را نیز ماساژ داده و تقویت کنند.

 

راهنمایی ها و اقدامات احتیاطی

مبتدیان بیکرام یوگا چه چیزی را باید در نظر داشته باشند؟

عرق کردن شما امری اجتناب ناپذیر است، بنابراین لباس سبکی را برای این کار انتخاب کنید، این باعث می شود بهتر بتوانید این گرمای محیط را تحمل کنید.

چه مقدار آب باید نوشید؟

هدف، نوشیدن حداکثر دو لیتر (۸ تا ۹ لیوان) آب در طول روز است. به یک باره و قبل از تمرین مقدار زیاد آب نخورید، خوردن مقدار زیاد آب به صورت خیلی سریع ممکن است معده شما را ناراحت کرده و در کلاس و در حین تمرین احساس حالت تهوع داشته باشید. حتی این موضوع در مورد آب خوردن زیاد در حین تمرین نیز صادق است. پس به یاد داشته باشید که فقط در حد نیاز، آب بنوشید و نه بیشتر!

چه چیزی باید قبل از تمرین بخورید؟

پیشنهاد می شود که حداقل دو ساعت قبل از کلاس غذا نخورید. پهنگامی که می خواهید روی عضلات تان کار کنید تا به طیف کامل گرما برسید، یک معده پر قطعا شرایط را بدتر می کند.

اما گرسنه هم نباشید. برای تقویت انرژی قبل از کلاس، نصف موز گزینه خوبی است. در حالی که فرد می تواند ۱۰ دقیقه قبل از کلاس این میوه را بخورد، اما این زمان بندی برای همه یکسان نیست، بنابراین امتحان کنید و ببینید که چه زمان بندی ای برای شما بهتر است.

بعد از کلاس، الکترولیت های از دست رفته در حین تمرین را با آب نارگیل مجدداً هیدراته کرده و دوباره ذخیره کنید.

آیا به حوله یوگای داغ احتیاج خواهید داشت؟

حوله ای را که برای یوگا داغ تعبیه شده، بالای تشک قرار داده می شود تا مانع از چکه کردن عرق های شما روی مت یا زیراندازتان شود. اما به جای اینکه مدام عرق صورت یا بدنتان را با حوله بگیرید، بگذارید روال خودش را طی کند، به هر حال این بخشی از تمرین است!

عرق شما به حفظ دمای طبیعی بدن کمک می کند. اما در صورتی که آن را پاک کنید یا جلوی آن را بگیرید، مکانیسم طبیعی، هوشمندانه و بسیار سازگار با خود تنظیمی بدن را مختل می کنید.

نکته پایانی این است که یوگا داغ برای زنان باردار توصیه نمی شود زیرا می تواند درجه حرارت بدن را افزایش دهد.

 

استودیو یاما یوگا اولین استودیو تخصصی یوگا در شرق تهران دارای کادر مجربی از مربیان رسمی فدراسیون با مدارک مربیگری به صورت تخصصی در سبک های مختلف یوگا (آشتانگا، وینیاسافلو، هاتایوگا، یوگا تراپی، آیینگر یوگا و …) به برگزاری ورکشاپ های آموزشی یوگا می پردازد. و برای دوره های حضوری و آنلاین یوگا در سه سطح یوگا مبتدی، یوگا متوسط و یوگا پیشرفته پرتوجو می پذیرد. برای اطلاعات بیشتر با استودیو یاما یوگا تماس بگیرید.

 

شادی نوروزیمشاهده نوشته ها

مدیر و موسس استودیو یاما یوگا سابقه ۱۲ سال مربیگری در رشته های مختلف و ۷ سال تمرین و تدریس در یوگا ! پس از شروع یوگا تمامی رشته ها را کنار گذاشتم.در سبکهای آشتانگا، هاتایوگا و وینیاسا فلو در حال تمرین و تدریس هستم

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *