حرکت وضعیت بی جان

انجام وانهادگی عمیق در پایان تمرینات، یک بخش اساسی یوگا است. در این حالت جسم و ذهن به تن ‌آرامی می ‌رسند. برای آشنایی با حرکت شاواسانا یا حرکت وضعیت بی جان ادامه مقاله یاما یوگا را بخوانید:

شاواسانا یا حالت کالبدی یا حالت مرده یکی از ساده ترین آساناهای یوگا است. برای این حرکت ابتدا به پشت دراز بکشید و دست ها را باز می ‌گذارند به طوری که کف دست ها رو به سقف باشد. پاها نیز بیشتر از عرض شانه باز است.

شخص، چشم ‌هایش را می بندد و آغاز به ریلکس کردن تمام بدن می‌کند. مثلا از انگشتان پای راست شروع کرده، سپس انگشتان پای چپ، ساق پای راست، ساق پای چپ، ران ‌ها، انگشتان دست ها، کف دست ها، تنه، شکم، سینه، شانه، گردن، سر، صورت و …

سپس فکر خود را بر روی تنفس متمرکز می‌کند و بدون فکر و بی هیچ حرکتی در همین حالت می ‌ماند.

 

فلسفه شاواسانا

در واقع وانهادگی عمیق حالتی شبیه به بدن بی جان (مرده) یا یوگا نیدرا می باشد. اعتقاد بر این است که شما در صورت داشتن تنش های جسمی و آشفتگی های ذهنی، در این جهان مادی “مرده” به حساب می آیید. وضعیت “بدن بی جان” یا یوگا نیدرا هم مورد علاقه یوگی های حرفه ای می باشد و هم افراد مبتدی. در این تکنیک شما به طور آگاهانه تنش ها، افکار یا احساسات خود را نظاره می کنید بدون اینکه به آنها توجه زیادی نمایید. و در همین زمان شما اجازه می دهید که تمامی آنها از بدن تان خارج شوند. در این مرحله از انواع مراحل یوگا شما وارد فضای درونی می شوید که در آن هیچ گونه مقاومتی وجود ندارد. در گستره آن فضا قدرت دگرگون کننده تمرین های یوگای شما به بهترین وجه ممکن آشکار می شود.

به راحتی بر روی یک زیر انداز نرم دراز بکشید. در صورت تمایل می توانید یک متکا یا پتوی دولا را در زیر پاها یا گردن خود قرار دهید، برای جلوگیری از لرز کردن می توان بدن را با یک شال نازک بپوشانید. اگر عینک به چشم دارید آن را برداشته تا چشم هایتان وانهاده شوند. در صورت تمایل می توانید در حین انجام تمرین یک موسیقی ملایم عرفانی نیز پخش نمایید. اگر موسیقی دارای کلام باشد بایستی کلامی تعالی بخش و عرفانی باشد.

چشم های خود را ببندید. بازوها را در طرفین بدن قرار داده به طوریکه کف دست ها باز، وانهاده و رو به بالا باشند. احساس کنید که بدن شما در حال فرو رفتن به زمین می باشد. تمامی قسمت های بدن را بطور آگاهانه وانهاده نمایید. وانهاده شدن را از پاها شروع کرده و به طرف ران ها، لگن، تنه، بازوها و صورت شامل لب ها، آرواره ها و عضلات چهره حرکت دهید.

 

در زمان انحراف ذهن چه باید کرد؟

اگر در این حالت ذهن شما از یک موضوع به موضوع دیگر منحرف می شود، توجه خود را به حرکت آرام ورود و خروج نفس هایتان معطوف نمایید. در صورت تمایل می توانید در این حالت تصور کنید که در حال گوش دادن به یک مانترا می باشید و یا در هر دم و بازدم در حال تکرار کردن آن هستید. این حالت را حداقل به مدت ۱۰ دقیقه ( ترجیحا بیشتر ) ادامه داده تا وانهاده شوید. اگر در این حالت به خواب رفتید این یک خواب “خود درمانگر” خواهد بود، خوابی آن قدر سبک که تقریبا احساس می کنید که در مرز آگاهی در حال رقصیدن هستید.

 

روش بازگشت از وانهادگی عمیق

در پایان شاواسانا به آرامی به یک طرف بدن می ‌چرخد و به آرامی بلند می شوید و می ‌نشیند. هنگامی که به حالت هشیاری خود بر می گردید یک دم و بازدم عمیق و آگاهانه را انجام دهید. در تمرین های مخصوص بیدار شدن، به فاصله هر ۲۰ ثانیه تنفس عمیق انجام دهید.

به آرامی مچ دست ها و پاها را به هر دو طرف بچرخانید، این عمل باعث بیدار شدن دستها و پاها می شود. پاها را خم کنید و به سمت راست خود بغلتید. به حالت جنین پاهای خود را در شکم جمع کنید. دست راست خود را زیر گوش و دست چپ را پشت زانو ها نگه دارید. به صدای قلب و نفس هایتان گوش فرا دهید.

در پایان تمرین به حالت نشسته قرار بگیرید. در این حالت می توانید تمرین را پایان دهید و یا اینکه برای مدت چند لحظه به تعمق بپردازید. این تمرین ها آرام آرام موجب هشیاری جسم و ذهن می شوند. پس از تمرین برای ایجاد تعادلی دوباره در سیستم عصبی، مقداری آب معدنی (که درجه حرارت آن معادل با دمای اتاق باشد) بنوشید.

 

استودیو یاما یوگا اولین استودیو تخصصی یوگا در شرق تهران دارای کادر مجربی از مربیان رسمی فدراسیون با مدارک مربیگری به صورت تخصصی در سبک های مختلف یوگا (آشتانگا، وینیاسافلو، هاتایوگا، یوگا تراپی، آیینگر یوگا و …) به برگزاری ورکشاپ های آموزشی یوگا می پردازد. و برای دوره های حضوری و آنلاین یوگا در سه سطح یوگا مبتدی، یوگا متوسط و یوگا پیشرفته پرتوجو می پذیرد. برای اطلاعات بیشتر با استودیو یاما یوگا تماس بگیرید.

 

شادی نوروزیمشاهده نوشته ها

مدیر و موسس استودیو یاما یوگا سابقه ۱۲ سال مربیگری در رشته های مختلف و ۷ سال تمرین و تدریس در یوگا ! پس از شروع یوگا تمامی رشته ها را کنار گذاشتم.در سبکهای آشتانگا، هاتایوگا و وینیاسا فلو در حال تمرین و تدریس هستم

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *