تنفس شکمی یا دیافراگمی روی ریتم تنفس ها و ضربان قلب تاثیر گذار است. تنفس ها از بخش های مهم در یوگا هستند که در کنار آساناها باید آنها را آموخت و تمرین کرد. در ادامه به معرفی و نحوه انجام تنفس شکمی می پردازیم:

این تنفس یکی از ابتدایی ‌ترین و اصولی ‌ترین تمرینات تنفسی است که درشروع تمرینات تنفسی پرتوجویان یوگا آن را تمرین می کنند. با انجام این تنفس هوای راکد ریه ‌ها را خارج کرده و هوای تازه را جایگزین آن می ‌کنیم. همچنین این تنفس محدوده حرکتی پرده دیافراگم را افزایش می ‌دهد. لازم به ذکر است که تنفس شکمی در نوزادان به ‌صورت غریزی انجام می ‌گیرد.

وضعیت شاواسانا چیست؟

در وضعیت شاواسانا قرار بگیرید و تمام بدن را وا نهاده کنید. برای قرار گرفتن در حالت شاواسانا کافی است که در محیطی آرام دراز بکشید و دستان خود را در کنار بدن به صورتی قرار بدهید که کف دست ها به سمت سقف باشد. پاهای خود را می توانید دراز کنید یا خم کنید و کف پاها را روی زمین قرار دهید.

ابتدا برای مدتی نظاره گر تنفس طبیعی خود باشید. کف دست راست را روی سطح شکم (روی ناف) و کف دست چپ را روی قفسه سینه قرار دهید. ابتدا با یک بازدم عمیق تمام هوای ریه‌ ها را خارج کنید. سپس دمی عمیق بگیرید.

با انجام این دم، سطح شکم انبساط پیدا می‌کند. و پرده دیافراگم نیز کاملاً پایین می آید و به شکم فشار می ‌آورد. پس از یک الی دو ثانیه مکث بازدم را انجام دهید. هنگام بازدم پرده دیافراگم بالا و به سمت ریه ‌ها می رود و شکم به داخل کشیده می ‌شود. پایان بازدم شکم منقبض‌ می شود و ناف به ستون فقرات نزدیک می ‌شود. در حد یک یا دو ثانیه مکث کرده، سپس تنفس بعدی را آغاز کنید.

می توانید ویدئو تنفس دیافراگمی یا تنفس شکمی را در لینک زیر ببیند:

تنفس شکمی

استودیو یاما یوگا اولین استودیو تخصصی یوگا در شرق تهران دارای کادر مجربی از مربیان رسمی فدراسیون با مدارک مربیگری به صورت تخصصی در سبک های مختلف یوگا (آشتانگا، وینیاسافلو، هاتایوگا، یوگا تراپی، آیینگر یوگا و …) به برگزاری ورکشاپ های آموزشی یوگا می پردازد. و برای دوره های حضوری و آنلاین یوگا در سه سطح یوگا مبتدی، یوگا متوسط و یوگا پیشرفته پرتوجو می پذیرد. برای اطلاعات بیشتر با استودیو یاما یوگا تماس بگیرید.

 

شادی نوروزیمشاهده نوشته ها

مدیر و موسس استودیو یاما یوگا سابقه ۱۲ سال مربیگری در رشته های مختلف و ۷ سال تمرین و تدریس در یوگا ! پس از شروع یوگا تمامی رشته ها را کنار گذاشتم.در سبکهای آشتانگا، هاتایوگا و وینیاسا فلو در حال تمرین و تدریس هستم

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *