در مقالات قبلی درباره اهمیت تنفس در یوگا صحبت کردیم. در این مقاله به آموزش یکی از انواع تنفس مهم یوگا یعنی تنفس سینه ای می پردازیم. با یاد گرفتن روش اجرای تنفس سینه ای می توانید ذهن خود را آرام کنید و مدیتیشن تنفس انجام دهید:

 

پس از کسب مهارت کافی در راستای انجام تنفس شکمی می ‌توانی تنفس سینه ‌ای را تمرین کنید، بهتر است که تمرین‌ های تنفسی را بعد از حرکات فیزیکی (آساناها) انجام دهید (این عمل به تسریع جریان گردش خون، سیال شدن مایع لنف و حرکت بهتر انرژی حیاتی “پرانا” در بدن پرانیکی، کمک می‌کند.

 

اگر هنوز نمی دانید تنفس شکمی به چه صورت انجام می شود، حتما مقاله زیر را بخوانید:

آموزش تنفس شکمی

 

اجرای تنفس سینه ای

در تنفس سینه ای آگاهی و تمرکز بر حجم هوایی است که وارد بدن می شود و در قفسه سینه حفظ می شود. در واقع به جای اینکه اجازه بدهید هوا به سمت پایین هدایت شود و دیافراگم را به سمت پایین هل دهد و شکم جلو بیاید، در این روش تنفس، هدایت هوا به گونه ای است که حجم فضای سینه را گسترش و بسط می دهد.

توجه کنید برای انجام این نوع از تنفس لازم است در راحت‌ ترین وضعیت به طرز صحیح بنشینید، بهتر است که چشم‌ ها بسته باشد. لحظاتی توجه تان را به مکانیزم تنفس‌ های غیرارادی معطوف کنید تا نفس ‌هایت آرام گیرند، سپس تمرین را با بازدم شروع کنید. برای حس بهتر انبساط و انقباض قفسه سینه در راستای هر دم و بازدم، دست ‌هایتان را روی قفسه سینه بگذارید. توجه کنید که دست‌ ها بدون تماس با یکدیگر و انگشتان دست ‌ها تقریباً باز باشد. کنید در هنگام انجام این تمرین ناحیه شکم و شانه ‌هایتان را ثابت نگهدارید.

تمرین طولانی مدت تنفس سینه ای به افزایش ظرفیت و حجم ریه کمک می کند. این نوع از تنفس به افرادی که مشکلات ریوی دارند یا در دوران نقاهت پس از کرونا هستند، افرادی که نفس های سطحی و ضعیف دارند، کمک می کند.

با انجام دادن این تمرین از تنفس ذهن هم آرام می شود و مدیتیشن تنفس انجام می گیرد.

 

می توانید ویدئو تنفس سینه ای را در لینک زیر ببیند:

تنفس سینه ای

 

استودیو یاما یوگا اولین استودیو تخصصی یوگا در شرق تهران دارای کادر مجربی از مربیان رسمی فدراسیون با مدارک مربیگری به صورت تخصصی در سبک های مختلف یوگا (آشتانگا، وینیاسافلو، هاتایوگا، یوگا تراپی، آیینگر یوگا و …) به برگزاری ورکشاپ های آموزشی یوگا می پردازد. و برای دوره های حضوری و آنلاین یوگا در سه سطح یوگا مبتدی، یوگا متوسط و یوگا پیشرفته پرتوجو می پذیرد. برای اطلاعات بیشتر با استودیو یاما یوگا تماس بگیرید.

شادی نوروزیمشاهده نوشته ها

مدیر و موسس استودیو یاما یوگا سابقه ۱۲ سال مربیگری در رشته های مختلف و ۷ سال تمرین و تدریس در یوگا ! پس از شروع یوگا تمامی رشته ها را کنار گذاشتم.در سبکهای آشتانگا، هاتایوگا و وینیاسا فلو در حال تمرین و تدریس هستم

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *