تنفس کامل یوگی، تنفسی است که در یک دم و بازدم هر سه بخش تحتانی، میانی و قله  شش ها پر و خالی می شود. در ادامه مقاله درباره تنفس یوگایی یا یوگیانه توضیح دادیم:

این تنفس ترکیب سه تنفس شکمی، سینه ای و ترقوه ای هست. پس ابتدا لازم است که بر این تنفس ها آگاهی و تسلط داشته باشید. شما از طریق لینک های زیر می توانید آموزش کامل انواع تنفس ها را ببینید:

 

آموزش تنفس شکمی

آموزش تنفس سینه ای

تنفس شانه ای یا ترقوه ای

 

تنفس طبیعی، شکمی، سینه ای و ترقوه ای جزو دسته تنفس هایی هستند که معمولا در سطوح مبتدی به صورت خوابیده و در سطوح متوسط به بالا به صورت نشسته تمرین می شوند.

اگر این تنفس ها را به ترتیب در حالت خوابیده تمرین کنید به توانایی می‌ رسید که می توانید تنفس یوگایی را به صورت نشسته انجام دهید ولی اگر باز هم براتون مشکل بود دراز بکشید.

 

کاربرد تنفس یوگایی

تمرینات تنفسی که پیش از این آموزش داده شده است، برای ابتدای کلاس مناسب هستند. ولی تنفس یوگایی و تنفس های تخصصی تر برای بعد از انجام آسانا یعنی در انتهای کلاس توصیه می شود.

گفتنی است که گاهی از تنفس اوجایی، تنفس کاپلابهاتی… برای ابتدای کلاس و گرم کردن ریه ها استفاده می شود.

همان طور که گفته شد تنفس یوگایی، تنفسی است که در یک دم و بازدم هر سه بخش تحتانی، میانی، و قله ریه ها پر و خالی شود. و این امر سبب باز شدن قفسه سینه، تقویت عضلات بین دنده ای، خالی کردن کامل تر هوای راکد ته شش ها می شود.

 

ارتباط تنفس و پرانا

فراموش نکنید که بین تنفس و پرانا ارتباط تنگاتنگی وجود دارد گرچه این دو یکی نیستند. پرانا انرژی حیاتی موجود در هستی است که سبب حیات تمام موجودات هستی از جمله انسان است. البته به‌  طور دقیق نمی‌ توان پرانا را تبیین و تفسیر نمود بلکه فقط  باید آن را تجربه کرد. پرانا عامل حیات و فعالیت ذهن بوده و بدون وجود آن، ذهن قادر به فعالیت نیست. این پرانا می باشد که ذهن را به فعالیت وا می ‌دارد و نوسانات پرانا، باعث ایجاد افکار در ذهن می‌ شود. پس کنترل پرانا منجر به کنترل ذهن خواهد شد. با کنترل تنفس‌ ها، افکار کاهش یافته و ذهن با استمرار این تمرینات، از درگیری ‌ها و منیت‌ ها خالی می ‌شود.

استودیو یاما یوگا اولین استودیو تخصصی یوگا در شرق تهران دارای کادر مجربی از مربیان رسمی فدراسیون با مدارک مربیگری به صورت تخصصی در سبک های مختلف یوگا (آشتانگا، وینیاسافلو، هاتایوگا، یوگا تراپی، آیینگر یوگا و …) به برگزاری ورکشاپ های آموزشی یوگا می پردازد. و برای دوره های حضوری و آنلاین یوگا در سه سطح یوگا مبتدی، یوگا متوسط و یوگا پیشرفته پرتوجو می پذیرد. برای اطلاعات بیشتر با استودیو یاما یوگا تماس بگیرید.

 

شادی نوروزیمشاهده نوشته ها

مدیر و موسس استودیو یاما یوگا سابقه ۱۲ سال مربیگری در رشته های مختلف و ۷ سال تمرین و تدریس در یوگا ! پس از شروع یوگا تمامی رشته ها را کنار گذاشتم.در سبکهای آشتانگا، هاتایوگا و وینیاسا فلو در حال تمرین و تدریس هستم

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *