اسماج نام گیاهانی است که در مراسم اسماجینگ سوزانده می شود. در طب سنتی نیز برای دفع انرژی های منفی در فضا و رفع چشم زخم سوزاندن اسفند پیشنهاد می شود. یکی از این روش ها برای پاکسازی محیط و تولید اکسیژن و جذب انرژی مثبت علاوه بر نگهداری گیاهان طبیعی در خانه اسماجینگ است که به تولید انرژی مثبت و ایجاد آرامش کمک می کند. اگر می خواهید کاربردهای اسماجینگ و انواع آن را بشناسید این مقاله را از دست ندهید:

 

پاکسازی با گیاهان مقدس

دود مقدس ایجاد شده از سوختن گیاهان دارویی و یا مقدس جنبه معنوی و مذهبی بسیاری از فرهنگ ‌ها و آیین ‌ها در سراسر جهان است. در آمریکای شمالی این روشی معمول در بین مردم بومی است و با عنوان پاکسازی نامیده می شود. بسیاری از فرهنگ ‌های بومی کانادا آیین پاکسازی را در فرهنگ خود دارند اما ممکن است عقاید مختلفی در رابطه با این مراسم و روش‌ های برگزاری آن وجود داشته باشد. عمل پاکسازی با دسته ‌ای از گیاهان مقدس به هم پیچیده شده انجام می شود که به آن اسماج گفته می ‌شود.

نام فارسی اسماج گیاه پیچ است. و به طور خلاصه دود اسماج  راهی برای پاک کردن انرژی و دعوت انرژی مثبت است.. هنگام اسماجینگ یک فضا، مواد گیاهی را می سوزانید. دود محیط را پر و تصفیه می کند.

از اسماج ها برای شفا‌ بخشی روح استفاده می ‌شود و گاهی حتی به عنوان واسطه‌ ای میان انسان و عالم الهی نقش ایفا می ‌کنند. از جمله فواید و کاربردهایی که اسماجینگ دارد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پاکسازی (محیط و …)
 • افزایش تمرکز
 • مراسم مذهبی
 • اکتشاف شخصی
 • دفع انرژی های منفی
 • تصفیه هوا
 • دفع حشرات موذی
 • افزایش آرامش
 • رفع خستگی
 • رفع افسردگی
 • بهبود خلق و خو
 • رفع اضطراب

امروزه  علم ثابت کرده است که دود کردن اسماج قدرت پاکسازی هوای بالایی دارد، خاصیت ضدعفونی کننده از دیگر خواص دود اسماج است که در سال‌ های اخیر به آن پی برده اند زیرا می ‌تواند از بروز آلودگی ‌های باکتریایی جلوگیری کند. در حقیقت، یک مطالعه علمی که در سال ۲۰۰۷ در ژورنال Ethnopharmacology منتشر شد، نشان داد که دود دارویی می تواند باکتری های موجود در هوا را در یک فضای محدود کاملاً از بین ببرد. یک ساعت سوختن دود دارویی ۹۴٪ باکتری های موجود در هوا را کاهش می دهد. در این روزها که کل جهان درگیر ویروس کرونا می باشد استفاده و دود کردن اسماج در محیط، تا حد زیادی  سبب رفع آلودگی های محیط می شود.

 

ارتباط اسماج با چهار عنصر

در پاکسازی با اسماج چهار عنصر اصلی وجود دارد:

 • ظرف، که به طور سنتی از پوسته سخت حیوانات دریایی مانند صدف تهیه می ‌شود و به عنوان اولین عنصر یعنی آب در عمل پاکسازی به کار می رود.
 • گیاهان مقدسی چون سرو، مریم گلی، توتون، رزماری، شیرین بیان و دارچین که هدایای زمین هستند به عنوان عنصر دوم یعنی زمین در پاکسازی به کار گرفته می ‌شوند.
 • آتش که حاصل از روشن کردن گیاهان مقدس است و نشان دهنده سومین عنصر یعنی آتش در عمل پاکسازی است.
 • دود حاصل از آتش گرفته شدن گیاهان مقدس، چهارمین عنصر یعنی باد در عمل پاکسازی می ‌تواند باشد.

 

گیاهان مورد استفاده در اسماج

گیاهان دارویی خواص بی ‌شماری دارند، این گیاهان می ‌توانند به سلامت بدن کمک کنند و از بروز بسیاری از بیماری جلوگیری کنند. در ادامه به معرفی برخی از پر کاربرد ترین این گیاهان می پردازیم:

مریم گلی

مریم گلی سفید احتمالاً رایج ترین و محبوب ترین گیاه اسماج است. از گیاهان دارویی قدیمی از خانواده نعناعیان است که عطر و بویی منحصر به فرد دارد و می تواند در کنار خواص دارویی به عنوان یک خوشبو کننده محیط از آن استفاده کرد. با دود کردن اسماج مریم گلی به پاکسازی انرژی های منفی از خانه و افکار خود کمک می کنید و اضطراب و استرس را از خود دور می کنید.

مریم گلی دارای خواص ضد میکروبی و ضد عفونی کننده قوی است. به این معنی که می تواند انواع آلودگی های باکتریایی، ویروسی و قارچی را از بین ببرد و به دفع حشرات کمک می کند. یک مطالعه در سال ۲۰۰۷ نشان می دهد که سوزاندن مریم گلی برای یک ساعت باکتری های هوایی را تا ۹۴ درصد کاهش می دهد و این اثرات تا ۲۴ ساعت پس از آن حفظ می شوند.

رزماری

یکی از پایه ‌های اصلی ساخت اسماج رزماری است. این گیاه با نام اکلیل کوهی نیز شناخته می‌ شود و به مانند تمامی هم خانواده ‌های خود دارای خواص درمانی بسیاری است. با دود ناشی از آتش گرفتن این گیاه در اسماج می ‌توانید به ضد عفونی شدن محیط خانه خود کمک کنید و از بروز بیماری ‌هایی چون سرماخوردگی و آنفولانزا جلوگیری کنید. استشمام بوی این رزماری باعث بهبود خلق و خو می شود و ذهن شما را از هر گونه اضطراب و استرس پاک می‌کند.

اسطوخدوس (لوندر)

اسطوخدوس از گیاهان بومی آفریقا است که خواص دارویی بسیار فراوانی دارد. از این گیاه به دلیل بوی مطبوع و خواص بیشمار در صنعت لوازم آرایش بسیار استفاده می کنند. اسماج اسطوخدوس تاثیر مستقیمی بر روی درمان افسردگی و اضطراب دارد و باعث حس آرامش می ‌شود.

برگ کاج سوزنی

از دیگر گیاهان قدیمی بر روی زمین است که توسط بومیان آمریکایی به عنوان دمنوش و چای مورد استفاده قرار می ‌گرفته است. این گیاه خواص دارویی فراوانی دارد و می ‌تواند به رفع عفونت‌ ها و جلوگیری از رشد باکتری‌ ها کمک کند.

صنوبر گل حنا

صنوبر گل حنا از جمله گیاهان زینتی و دارویی است. این گیاه از خانواده کاج است و محل رویش اصلی آن آمریکای شمالی است. صنوبر به پاکسازی محیط کمک می‌کند و باعث تصفیه‌ هوا می ‌شود.

بادرنجبویه

بادرنجبویه گیاهی با خواص درمانی از خانواده نعناعیان است. اسماج با ترکیب بادرنجبویه به کاهش اضطراب و استرس کمک می‌کند و باعث افزایش اشتها می ‌شود. بادرنجبویه یک ضد باکتری بسیار قوی است و می ‌تواند از بروز عفونت ‌های باکتریایی جلوگیری کند.

 

فواید انواع گیاهان اسماج

 • مریم گلی که مهم ترین گیاه در ساخت اسماج است و سبب پاکسازی انرژی منفی خواهد شد.
 • اسطوخودوس که دارای رایحه خوش بوده و آرامش بخش است.
 • بومادران که سبب دفع سموم بدن و محیط می شود.
 • رزماری که در برابر انواع میکروب ها از شما محافظت می کنند.
 • نعناع که باعث افزایش سلامتی جسمی و روحی می شود.
 • برگ سرو و کاج که سبب پاکسازی و تصفیه محیط می شود.
 • خرگوشک که ضدعفونی کننده محیط می باشد.
 • اکالیپتوس که سبب باز شدن مجاری تنفسی و رفع گرفتگی بینی می شود.
 • گل رز که سبب افزایش آرامش و جذب انرژی های مثبت می گردد.

 

نحوه استفاده از اسماج

در شیوه سنتی در طول پاکسازی به وسیله‌ اسماج، برگ ها با ساقه های گیاه را در ظرف قرار می دهند و آتش می ‌زنند. دود حاصل از آتش گرفتن گیاهان باعث بهبود عملکرد ذهن و بدن فردی که دود اسماج را استشمام می کند، می شود. خاکستر اسماج را بعد از پایان مراحل پاکسازی، در خاک و یا در کاسه ای از شن بریزید تا به زمین باز گردد. در عقاید سنتی اعتقاد بر این است که افکار و احساسات منفی توسط خاکستر جذب می ‌شود و شخص می ‌تواند به مرحله پاکسازی روحی برسد.

امروزه اسماج ها در دسته بندی های زیبا قابل استفاده است. به این ترتیب اسماج را با شعله آتش (بهتر است از شمع استفاده کنید) به مدت حدود۳۰ ثانیه بسوزانید و بعد از روشن شدن گیاه، با حرکت دادن آن شعله را خاموش کنید. سپس می توانید آن را در صدف یا ظرف مورد نظر خود قرار دهید. ظرف اسماج را هنگام سوختن اسماج در سایر بخش های محیط خانه بچرخانید تا دود در همه جا پخش شود.

مراسم اسماجینگ را از در ورودی خانه شروع کنید. سپس حرکت در خانه را شروع کنید. با ذهنی آرام و با احتیاط حرکت کنید و در جهت عقربه های ساعت در کل محیط خانه قدم بزنید. مطمئن شوید که دود حتی به داخل فضاهای پنهان مانند داخل کمد، زیرزمین و گوشه های تاریک می ریزد. اگر پله ای وجود دارد، فقط در هنگام مواجه شدن با آن بالا یا پایین بروید. سپس حرکت عقربه های ساعت را ادامه دهید تا اینکه دوباره با پله ها رو به رو شوید. سپس به پایین یا پایین رفتن از پله ها ادامه دهید و طبقه اصلی را از سر بگیرید.

معمولا از یک اسماج بین ۱۵ الی ۲۰ بار می توان استفاده کرد. و در هر بار روشن کردن تقریبا یک دقیقه دود می دهد.

همیشه به یاد داشته باشید قبل از عمل پاکسازی پنجره ها را باز کنید تا انرژی های منفی راهی برای خروج داشته باشند. دفعات بعد هنگام آتش زدن می توانید قسمت سوخته اسماج را با کمک قیچی آن قسمت را جدا کنید.

 

موارد استفاده و کاربردهای اسماج

به طور کلی شما می توانید از اسماج هر زمان که حس بهتری به شما می دهد، استفاده کنید. مثلا وقتی به خانه جدیدی نقل مکان می کنید. اسماجینگ می تواند به پاکسازی انرژی ساکنان قبلی کمک کند.

وقتی احساس ناراحتی می کنید. برخی از اتفاقات، خواه دعوا یا فقط یک روز بد، می تواند انرژی با بار منفی ایجاد کند که در فضای شما باقی مانده است. اسماجینگ به شما کمک می کند تا منفی بودن آن روز بد را از بین ببرید و دوباره شروع کنید.

همچنین برای روز سال نو، یا قبل از شروع کار جدید، بعد از خانه تکانی بهاری، اسماج ها می توانند مفید باشند.

برای خرید اسماج می توانید از طریق لینک زیر از صفحه گالری استودیو یاما یوگا دیدن کنید:

گالری یاما یوگا

 

استودیو یاما یوگا اولین استودیو تخصصی یوگا در شرق تهران دارای کادر مجربی از مربیان رسمی فدراسیون با مدارک مربیگری به صورت تخصصی در سبک های مختلف یوگا (آشتانگا، وینیاسافلو، هاتایوگا، یوگا تراپی، آیینگر یوگا و …) به برگزاری ورکشاپ های آموزشی یوگا می پردازد. و برای دوره های حضوری و آنلاین یوگا در سه سطح یوگا مبتدی، یوگا متوسط و یوگا پیشرفته پرتوجو می پذیرد. برای اطلاعات بیشتر با استودیو یاما یوگا تماس بگیرید.

 

شادی نوروزیمشاهده نوشته ها

مدیر و موسس استودیو یاما یوگا سابقه ۱۲ سال مربیگری در رشته های مختلف و ۷ سال تمرین و تدریس در یوگا ! پس از شروع یوگا تمامی رشته ها را کنار گذاشتم.در سبکهای آشتانگا، هاتایوگا و وینیاسا فلو در حال تمرین و تدریس هستم

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *