سبک آیینگر

سبک آیینگر یوگا، شکلی از یوگا است که بر جزئیات، دقت و همسویی در اجرای وضعیت‌ های یوگا یا همان آساناها تاکید دارد. این سبک اغلب از وسایلی مانند کمربند، بلوک و پتو به عنوان کمک در اجرای آساناها استفاده می کند. این وسایل به پرتوجویان مبتدی، سالمندان یا کسانی که محدودیت‌ های فیزیکی دارند این امکان را می ‌دهد تا آساناها را به درستی انجام دهند و خطر آسیب یا فشار را به حداقل برسانند. یاما یوگا در این مقاله به معرفی کامل سبک آیینگر می پردازد:

 

چرا سبک های مختلف یوگا داریم؟

امروزه در سطح بین المللی بدون اغراق حدود سی سبک مختلف تدریس می ‏شود که ریشه همه آنها را باید در مکاتب شمال و جنوب و یا بهتر بگوییم در سنت های قدیمی‏ ودایی و تانتریک جستجو نمود. آنچه که مسلم است وجود این سبک ها معلول علت خاصی است و هیچ اتفاقی و یا رویدادی بدون علت نیست. خداوند قادر، سخاوتمند و هنرمند است که ساختار جسمی، ذهنی، روانی و عاطفی تک تک انسان ها را متفاوت و منحصر خلق نموده چنانچه دوقلوهای همسان نیز با هم متفاوت می‏ باشند. پس ضرورت و نیاز به وجود آمدن سبک های مختلف روشن می گردد.

پس مقایسه آنها کاری عبث است. آنچه که اهمیت دارد هدف یوگا می باشد که دستیابی به آرامش و سکون ذهن می‏ باشد و در چنین حالتی مقایسه مفهومی‏ نخواهد داشت. در نتیجه هر فرد با مطالعه انواع سبک های یوگا بر اساس ساختار جسمی، ذهنی، روانی و … خود می تواند سبک مناسب خود را پیدا کند.

 

آیینگر یوگا چیست؟

آیینگر یوگا سبکی از یوگا می باشد که توسط استاد ب.ک.س آیینگر (BKS Iyengar) به منظور تاکید بر جزییات، دقت و درستی انجام آساناها و پرانایاما که منجر به قدرت، پویایی و استحکام در آساناها می شود، پایه‌ گذاری شده است.

یوگا آیینگر مثل همه سبک های یوگا ترکیبی از تمرینات تنفسی و هماهنگی ذهن و جسم و تکنیک ها و حرکات می باشد. اما از ابزار کمکی مثل بالش، صندلی، آجر، کمربند و غیره برای جا افتادن صحیح حرکات در بدن استفاده می شود. یادگیری حرکات در یوگا آیینگر آن هم به طور صحیح و بی نقص دغدغه اصلی در یوگا آیینگر هست. انجام حرکات در بهترین حالت و بیشترین تاثیر گزاری از مسائل مهم در این سبک یوگا است.

یوگای آیینگر نظامی از آساناهاست که هدفش اتحاد جسم، ذهن و روان به منظور سلامتی و خوب بودن است. یوگای آیینگر، ابزار قدرتمندی برای رهایی از فشارها و تنش ‌های زندگی مدرن و در کل افزایش خوبی است.

در این سبک، میزان توقف در حرکات بیشتر هست. چیدمان صحیح حرکات و پیوستگی که در این سبک یوگا وجود دارد بسیار جذاب و قانونمند است. به همین دلیل آیینگر یوگا نوعی از تراپی است و بدن شما در مسیر سالم سازی و جوان سازی در حین آیینگر یوگا می باشد.

 

تفاوت آیینگر یوگا با سایر سبک ها

آیینگر با سایر سبک‌ های یوگا در سه عنصر کلیدی تفاوت دارد: تکنیک (فن)، توالی و زمان‌ سنجی.

برخلاف سبک وینیاسا فلو یوگا و سایر انواع مشابه، با توجه به این که در یوگای آیینگر عدم هم ‌ترازی‌ ها و خطاهای شاگرد ‌ها فعالانه از طریق توضیح‌ های مربی در حین انجام حرکات اصلاح ‌می‌ شوند، کلاس ‌ها در این سبک بسیار شفاهی و دقیق است. تربیت مربی یوگای آیینگر نیز بسیار سخت ‌تر از سایر سبک ‌های‌ یوگا است و به جای هفته‌ ها سال ‌ها طول می ‌کشد.

آیینگر یوگا در عین حال که تاکید بر انجام صحیح و درست حرکات دارد بیشتر از دیگر سبک های یوگا روی رسیدن به آرامش جسمانی و ذهنی نیز تاکید دارد. در کلاس یوگای آیینگر، شما کشف می کنید که بدن و ذهن تان در هنگام توقف در حرکات، چطور به چالش کشیده می شوند.

آیینگر یوگا علاوه بر اینکه در هر سنی و با هر وزنی قابل اجراست بسیار مفید برای افرادی است که مشکلاتی مانند کمردرد، افسردگی، فشار خون بالا، سیستم ایمنی ضعیف، مشکلات مفصلی و… دارند.

آیینگر به طور ویژه بر جنبه های آناتومیک حرکات تمرکز داشت. حرکاتی که طراحی می شود و در یک سری کنار هم قرار می گیرند تا ثبات، تعادل، قدرت و انعطاف پذیری ایجاد کنند.

 

ویژگی های یوگای آیینگر

  • یوگای آیینگر حد و حصر های جغرافیایی، اقتصادی و اجتماعی را می شکند و در آن محدودیتی با سن (هفت سال به بالا) جنسیت، فرهنگ و مذهب وجود ندارد. به عباراتی دیگر عملی، کاربردی جامع و فراگیر بوده و ساز و کار با فرهنگ و ادیان مختلف می ‏باشد.
  • دقت در انجام هر وضعیت، قرار گرفتن اعضای بدن در جایگاه طبیعی و اصلی  و در یک خط قرار گرفتن آنها در اجرای آساناها چه ایستاده، نشسته، معکوس، چرخشی، خم به جلو یا عقب و یا خوابیده حائز اهمیت است و به آنها توجه خاص می شود، همچنین به وجود آوردن فضا  در کل ساختار جسمی‏ مدنظر می ‏باشد.
  • توجه به تنفس و ترکیب تنفس صحیح در هر آسانا موجب آمادگی های لازم و پرورش عضلات خاص و عام تنفسی می شود. و شرایط مورد نیاز برای یادگیری تکنیک‏ های تنفسی را به مرور زمان به وجود می ‏آورد.
  • استفاده از ابزار کمکی مانند کمربند، طناب، صندلی، آجر چوبی و غیره به فرد کمک می ‏نماید که مهارت لازم برای اجرای آساناها را به دست آورد. و فرد بتواند به تدریج وضعیت ها را با همان ظرافت و مهارت بدون استفاده از ابزار انجام دهد.
  • پرورش آگاهی و تمرکز در اعضای فعال در هر آسانا و گسترش آگاهی در کل ساختار جسمی‏ جزء لاینفک تمرینات می باشد. که موجب به وجود آمدن یکپارچگی یعنی جسم و ذهن می گردد.
  • استفاده از لوازم یوگا در یوگای آیینگر به سالمندان، بیماران و افرادی با بدن های خشک و غیر قابل انعطاف کمک می ‏نماید تا آنها نیز قادر به انجام آساناهای کلاسیک باشند و از خواص و فواید آنها در جهت پیشگیری توان بخشی و شفا بخشی استفاده کنند.
  • وضعیت  های ایستاده در این سبک از اهمیت خاصی برخوردار می‏ باشند چون باعث قدرت، استقامت، انعطاف و تعادل در ساختار جسم و ذهن می ‏گردند. در این وضعیت یاد می گیریم که مانند درخت در زمینی ریشه دوانده و در شرایط گوناگون استوار و حاکم بر وضعیت موجود باشیم.

 

آنچه آیینگر یوگا به ما می آموزد!

از آنجایی که تفکیک جسم و ذهن غیر ممکن است این سبک به ما می‏ آموزد که چگونه هفت مرحله آشتانگا یوگا را طی طریق کنیم تا جایی که حالت یکپارچگی جسم، ذهن و روان را تجربه نماییم.

رعایت اصول جهان شمول اخلاقی در رابطه با پیرامون و خویشتن (یاما و نیاما). انجام صحیح و استقرار در یک وضعیت و فرم دادن به جسم در قالب یک آسانا. کنترل و بسط تنفس در حین استقرار در یک وضعیت (پرانایاما). کنترل دروازه های حسی و افکار (پراتیاهارا). و در نهایت ایجاد تمرکز لحظه به لحظه و تعمیم آن در کل ساختار جسم. هفت مرحله ای هستند که منجر به حالت یکپارچگی و اتحاد می گردند.

 

استودیو یاما یوگا اولین استودیو تخصصی یوگا در شرق تهران دارای کادر مجربی از مربیان رسمی فدراسیون با مدارک مربیگری به صورت تخصصی در سبک های مختلف یوگا (آشتانگا، وینیاسافلو، هاتایوگا، یوگا تراپی، آیینگر یوگا و …) به برگزاری ورکشاپ های آموزشی یوگا می پردازد. و برای دوره های حضوری و آنلاین یوگا در سه سطح یوگا مبتدی، یوگا متوسط و یوگا پیشرفته پرتوجو می پذیرد. برای اطلاعات بیشتر با استودیو یاما یوگا تماس بگیرید.

 

فرناز حسینیمشاهده نوشته ها

حدود ده ساله که کار تولید محتوا و سئو می کنم.از فروردین ۱۴۰۰ در استودیو یاما، یوگا تمرین می کنم و به سبک آشتانگا علاقمند هستم.در کنار تمریناتم به مطالعه و نوشتن مقالات می پردازم و مسئول تولید محتوای وبسایت استودیو یاما یوگا هستم.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *