اجرای تکنیک مانترای سو هام سبب می‌شود تا طبیعت الهی درونی‌تان تحقق یابد. با طبیعت واقعی احساس یگانگی داشته باشید. هم ‌چنین در کاهش استرس، آرامش، صلح و آسودگی خاطر بسیار مفید است و در نهایت شادی و خوشبختی خود به خودی را به ارمغان می‌آورد. اجرای تکنیک مانترای سو‌هام فایده‌ های ثانویه دیگری هم دارد و به بهبود شفا بخشی به خود و ایجاد تمرکز فکری و ذهنی کمک فراوانی می‌کند. در ادامه مقاله یاما یوگا درباره این مانترا بیشتر بخوانید:

مانترای سو هام (su ham, so hum, soham, sohum) یکی از مانتراهای اساسی است که قدرت ارتعاشی بسیار قوی را در سیستم عصبی و ذهنی ایجاد می‌کند و با گسترش آن از درون به بیرون، سبب یکپارچکی و یگانگی روح فردی با روح الهی می‌شود. این مانترا اگر خالصانه خوانده شود در ایجاد دگرگونی کامل آگاهی فردی بسیار موثر است.

 

معنای مانترای سو هام

مانترای سو هام به معنای “من آنم” یا “من آن هستم” است که در این‌جا سو به معنای “آن” یا “او” یا “الاهیت”  است و هام به معنای “من هستم”.  پس معنای واقعی این کلمه می‌شود “من آنم” یا “من او هستم”.  به این مفهوم که من با خداوند که فاقد شکل و کیفیت و زمان و مکان است به یگانگی و وحدت رسیده‌ام. هدف مانترای سو هام در این‌ جا اتحاد (یوگا) بین آگاهی فردی و آگاهی الهی است.

So: او یا آن

Hum: من هستم

So’ham: من او هستم. (I am that.)

راه دیگر تفسیر و فهم این هدف (یگانگی و اتحاد روح فردی و روح الهی) این است که به این درک برسید که به عنوان ناظر یا مشاهده‌گر، آنچه که در درون خودتان است را مشاهده کنید.

همانطور که پیش تر ذکر شد، هوم از سانسکریت گرفته شده است و به معنای واقعی کلمه به معنای “من آن هستم” است. این یعنی شناسایی خود با جهان یا واقعیت نهایی. وقتی در این زمینه مراقبه می کنیم، می فهمیم که همه ما یک هستیم، همه ما از یک منبع نامتناهی آمده ایم، و بخشی از آن منبع بی نهایت در همه ما وجود دارد. همه ما به هم وصل هستیم.

“تو همان من هستی” (Om Soham) صدای جهان است: من عالم هستم، من بخشی از آن هستم، من به آن منبع بی نهایت متصل هستم.

در سنت ‌های یوگیک و بودیسیت باستان معتقدند که هر ایده واحدی، در صورت تکرار، قدرت باز کردن اسرار جهان را دارد. از آنجا که این مانترا به معنای تکرار این است که شما با همه آنچه هست یکی هستید، یک عبارت عالی برای کمک به شما در جهت روشن ‌بینی است. مانند هر مانترا دیگری، قدرت این مانترا از طریق تکرار به دست می آید.

 

فواید مانترای سو هام

تکنیک مراقبه‌ سو هام یکی از محبوب‌ترین مانتراهای مراقبه در بین علاقمندان به یوگا و عرفان است. فواید واقعی مدیتیشن soham با گذشت زمان به دست می‌آید. وقتی این مانترا را به طور مداوم تمرین می کنیم ، به خودمان قدرت می‌دهیم که شروع به دیدن ارتباطات پیچیده ‌ای که در دنیای اطراف ما وجود دارد کنیم. ما شروع به دیدن خود به عنوان بخشی از همه کسانی خواهید کرد که با آنها تماس می‌گیریم. و در نتیجه دلسوزتر، منطقی‌تر و دوست ‌داشتنی‌ تر خواهیم شد.

سو هام یک مانترا موثر برای ایجاد ارتعاش بالا در ذهن و بدن است. یک مانترا است که به ذهن ما کمک می‌کند تا با ذات الهی خودمان ارتباط برقرار کنیم. اعتقاد بر این است که به ما کمک می کند تا با خود برترمان در ارتباط باشیم.

احساس مرکزیت و ارتباط داشتن با دنیای اطراف، افزایش تمرکز بر اهداف و تصمیم گیری های مهم و کاهش استرس و اضطراب از فواید بی نظیر این مانترا می باشد.

 

چه زمان هایی از مانترای سوهام می توان استفاده کرد؟

سو هام در درون خود دارای یک ریتم ذاتی است که به طور طبیعی با تنفس ما همسو است. در نتیجه در هنگام انجام تمرینات یوگا، مدیتیشن و مراقبه و … می توان از آن استفاده کرد.

ذکر سو هام یک مانترا کامل است که هنگام مدیتیشن، می‌توانیم به آرامی آن را با نفس خودمان هماهنگ کنیم. هنگامی که برای مدیتیشن می‌ نشینیم، ابتدا آگاهی را به نفس می‌ دهیم، مانترا را تکرار کنیم و نحوه قرارگیری آن را به خوبی احساس کنیم.

در دم ، کلمه “So” همراه با نفس ما و در بازدم، اجازه دهیم نفس خودش را با استفاده از بخش “Hum” این مانترا آزاد کند. همچنین می ‌توان آن را با صدای بلند نیز خواند.

 از این مانترا خارج از مراقبه هم استفاده می‌شود. هر زمان که دچار استرس شدیم تکرار این مانترا احساس آرامش و یکپارچگی با هستی را در وجود ایجاد می‌کند.

 

استودیو یاما یوگا اولین استودیو تخصصی یوگا در شرق تهران دارای کادر مجربی از مربیان رسمی فدراسیون با مدارک مربیگری به صورت تخصصی در سبک های مختلف یوگا (آشتانگا، وینیاسافلو، هاتایوگا، یوگا تراپی، آیینگر یوگا و …) به برگزاری ورکشاپ های آموزشی یوگا می پردازد. و برای دوره های حضوری و آنلاین یوگا در سه سطح یوگا مبتدی، یوگا متوسط و یوگا پیشرفته پرتوجو می پذیرد. برای اطلاعات بیشتر با استودیو یاما یوگا تماس بگیرید.

شادی نوروزیمشاهده نوشته ها

مدیر و موسس استودیو یاما یوگا سابقه ۱۲ سال مربیگری در رشته های مختلف و ۷ سال تمرین و تدریس در یوگا ! پس از شروع یوگا تمامی رشته ها را کنار گذاشتم.در سبکهای آشتانگا، هاتایوگا و وینیاسا فلو در حال تمرین و تدریس هستم

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *