زمانی که یوگا را شروع می کنید، ممکن است با واژه ها و اصطلاحات نا آشنای بسیاری رو به رو بشوید. دانستن معنای آنها به شما کمک می کند تا در مسیر پیشرفت تمرینات ذهنی و جسمی خود در یوگا موفق تر باشید. در این مقاله به معرفی و توضیح برخی از اصطلاحات و واژگان یوگا می پردازیم:

 

معرفی واژگان یوگا

یوگا (Yoga):  یوگ از ریشه یوغ (Yoke) به معنای چوبی که هنگام شخم زدن روی گردن جفت گاو می‌گذارند و گاو آهن را به آن می‌بندند. و یوگی که در فارسی بدان جوکی نیز می‌گویند به فردی که به طور منظم به تمرینات یوگا می پردازد گفته می‌شود.

سانسکریت: زبان علمی قدیم و مقدس هندوان که با زبان اوستایی خویشاوندی نزدیکی دارد. (Sanscrit)

آتمن (Atmen): خود متعالی یا روحی که جاودانی و فرآگاه است.

برهمن (Berahman): آنچه که بسیار بزرگ است، حقیقت غایی، یکی از خدایان بزرگ در آئین برهمایی که دو خدای دیگر ویشنو و محافظ و شیوا (مخرب) می‌باشد.

ودا (Veda): نام کتاب مقدس هندویان که کیش هندویی مبتنی بر آن است. از ریشه «وید» به معنای دانش و به زبان سانسکریت بوده و در چهار دفتر:

 • ریگ ودا «ستایش خدایان»
 • یا جور ودا «حاوی دستوراتی جهت قربانی کردن و نذورات

ساماودا «آهنگها و نغمه‌هایی را در بردارد».
آثرو ودا که جمع آوری وداها مربوط ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد می‌ باشد.

اوپانیشاد (Upanishad): گوهرهای دانش بشری بوده که سهم بسیار مهمی در تکامل تدریجی بشر دارند که زمان شکل گیری آن هم دوره با اواخر جمع آوری وداها می‌باشد. تعداد اوپانیشادها ۱۰۸ عدد است.

سوترا (Sutra): دوره ودایی تقریباً با ظهور اوپانیشادها به پایان رسید و بعد به شکل سوترا ادامه یافت. سوترا آخرین نمونه ادبیات ودایی هستند که به معنی رشته یا کلمات قصار هستند که در آن یک اثر مفصل به صورت مختصر می‌شود.

 

 هاتایوگا (Hathayoga):

معروف به یوگای بدنی، از دو واژه «ها» به معنای خورشید و «تا» به معنای ماه تشکیل شده است. هاتایوگا دارای چهار مرحله می‌باشد:

۱) یاما: آنچه نباید انجام داد: ۱- عدم خشونت  ۲- عدم دروغگویی ۳- دزدی نکردن ۴- پرهیز از شهوت‌گرایی

۲) نیاما: آنچه باید انجام داد: ۱- پاکیزگی ۲- خشنودی و رضایت  ۳- دانش و مطالعه ۴- پرستش

۳) آسانا: به معنای قرار گرفتن در وضعیت و حالتی است که در آن شما می‌توانید روحاً و جسماً خونسرد و راحت باشید. آسانا به علت کشش‌های عضلانی و ماساژ اعضاء و غدد داخلی و ایجاد هماهنگی بین اعضای بدن و سیستم اعصاب می‌تواند به عنوان طب مکمل استفاده گردد. شدیداً توصیه می‌شود که از آساناها به عنوان ورزش استفاده شود و همچنین دامنه حرکات در آن با دقت انتخاب گردد.

۴) پرانایاما: از واژه «پرانا» به معنای انرژی حیاتی است که همه جهان را احاطه کرده است و انسان می‌تواند از طریق تنفس آن را جذب کند و «یاما» به معنای کنترل می ‌باشد که در کل به مجموعه ‌ای از روشهایی که این انرژی را جذب و به کنترل در می‌آورند گویند.

 

راجایوگا (Raja Yoga):

یگانگی از راه کنترل ذهنی، بالا بردن سطوح آگاهی و رشد درونی با مدیتیشن، یوگای فکری، که به چهار مرحله تقسیم می‌شود:

 • پراتی‌ها را: تجرد از عالم محسوسات
 • دهارنا: تمرکز نیروی معنوی، تمرکز فکر
 • دهی یانا: تفکر، مراقبه، تعمق
 • سامادهی: جذیه، خودیافتگی، معادل واژه فنا در صوفی‌گری

 

برای اطلاعات بیشتر مقاله زیر رو از دست ندید:

یوگای هشت مرحله‌ ای یا آشتانگا یوگا

 

یوگا کواندالینی (Kundaliniyoga): اصطلاح رایج دیگر در یوگا، کندالیتی است. قسمتی از آیین تانتریک است. این آیین معتقد است که زنجیره تجارت ذهنی به کمک حواس قابل گسترش است و ذهن می‌تواند در عین حالی که روی یک موضوع خارجی تمرکز دارد. می‌تواند تجاربی نیز در ارتباط با زمان، مکان و موضوع مورد تمرکز داشته باشد اما از نوعی دیگر.

یوگا کوندالینی به حضور انرژی عظیمی در بدن معتقد است که می‌توان آن را فعال و تحت کنترل درآورد. وجود این انرژی بنا بر آیین تانتریک به صورت افعی خفته‌ ای در پایین ستون فقرات که سه دور و نیم به دور خود چنبر زده و دم خود را به دهان گرفته به تصویر کشیده شده است. که پس از تحریک، این انرژی در مسیر ستون فقرات به حرکت درآمده و در مسیر خود پس از عبور از هر چاکرا، آن را فعال می‌سازد. واژه چاکرا به معنای حلقه و گرداب می ‌باشد. چاکراها مراکز انرژی هستند که در امتداد ستون فقرات در کالبد اختری وجود دارند. که مهمترین آنها عبارتند از:

 • مولاداهارا
 • سوادهیستانا
 • مانی پورا
 • آناهاتا
 • ویشودهی
 • آجنا
 • ساهاسرارا

 

برای اطلاعات بیشتر مقاله زیر را بخوانید:

همه چیز درباره چاکراها

سورایوگا: سورا علم تنفس می‌ باشد که با ارائه تمریناتی به کنترل جریانات پراتیک در بدن می‌پردازد.

گیانایوگا: یگانگی از راه معرفت و تعمق

بهاکتی یوگا: یگانگی از راه ایمان و نیایش و مراقبه بر روی خداوند

کارمایوگا: یگانگی از راه کردار و خدمت به هستی

مانترایوگا: رسیدن به سطوح بالا آگاهی و یگانگی از طریق به کار بردن ذکر

آشرام (Ashram): اجتماعی از افرادی که به تمرین یوگا و زندگی در کنار هم و زیر نظر یک استاد می ‌پردازند.

بهاگودگیتا (Bhagavod gita):  قدیمی‌ترین کتاب مدون یوگا که در دفینه ‌های ماهابهاراتا کشف شده و شامل تعلیماتی مربوط به کارما یوگا، سامیکایوگا، بهاکتی یوگا است.

شات کارما (shatkarma):

یکی از اصول هاتا یوگا بوده و شامل شش شیوه پالایشی می‌باشدکه عبارتند از:

 1. نتی (neti): یک تکنیک متنوع برای تطهیر و پاکسازی مجاری تنفسی
 2. دهیوتی(dhauti): یک مجموعه تکنیک برای پاکسازی مجراهای تغذیه از دهان تا مخرج و نیز روشی ساده برای پاکسازی اندام، چشمها،گوشها، دهان، دندان و زبان، مو و پوست به شمار می‌رود.
 3. نولی (nauli): برای ماساژ دادن و استحکام احشای شکم روش بسیار موثری است.
 4. باستی (basti): تکنیکی برای شستشو و تقویت روده بزرگ می‌ باشد.
 5. کاپلابهاتی (kaplabhati): تمرینی ساده که از سه قسمت تشکیل شده و برای تصفیه نقاط جلوی مغز تمرین می شود.
 6. تراتاکا (trataka): روش خیره شدن به شیئی خارجی است برای دستیابی به نیروی تمرکز و قوای ذهنی

کریا: شات کارما به شش شیوه تقسیم می شود که هر شیوه دارای تکنیک ‌های متفاوتی است که به آن کریا گویند.

مودرا: ترکیبی از آساناها، پرانایاما  و بانداها است و برای بیداری نیروی خفته شاکتی کوندالینی و کنترل فرایندهای روانشناختی غیر ارادای به کار می‌ رود.

باندا: به معنی نگاه داشتن و سفت کردن است. که به طور دقیق عمل فیزیکی را که مورد نیاز این تمرینات است شرح می دهد. و هدف آن تحریک اندام های داخلی و به جریان انداختن خون راکد در عضلات می ‌باشد.

 

استودیو یاما یوگا در شرق تهران

استودیو یاما یوگا اولین استودیو تخصصی یوگا در شرق تهران دارای کادر مجربی از مربیان رسمی فدراسیون با مدارک مربیگری به صورت تخصصی در سبک های مختلف یوگا (آشتانگا، وینیاسافلو، هاتایوگا، یوگا تراپی، آیینگر یوگا و …) به برگزاری ورکشاپ های آموزشی یوگا می پردازد. و برای دوره های حضوری و آنلاین یوگا در سه سطح یوگا مبتدی، یوگا متوسط و یوگا پیشرفته پرتوجو می پذیرد. برای اطلاعات بیشتر با استودیو یاما یوگا تماس بگیرید.

 

 

شادی نوروزیمشاهده نوشته ها

مدیر و موسس استودیو یاما یوگا سابقه ۱۲ سال مربیگری در رشته های مختلف و ۷ سال تمرین و تدریس در یوگا ! پس از شروع یوگا تمامی رشته ها را کنار گذاشتم.در سبکهای آشتانگا، هاتایوگا و وینیاسا فلو در حال تمرین و تدریس هستم

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *