چاکرای پنجم چاکرای گلو یا چاکرای ویشودها (Vishuddha) می باشد. انرژی های منفی و آلودگی هایی که در اطراف ما وجود دارد سبب می شود، مراکز انرژی بدن ما از تعادل خارج شود، شما با یوگا و چند تمرین ساده می توانید به تعادل سازی و پاکسازی چاکراها بپردازید. برای آشنایی با چاکرای گلو با ما همراه باشید:

نام سانسکریت: ویشودها به معنی پاکی

نامهای متداول دیگر: مرکز ارتباط، چاکرای گردن، مرکز تیروئید، Throat chakra، چاکرای پنجم

جهت حرکت: در خانمها خلاف جهت عقربه های ساعت، در آقایان در جهت عقربه های ساعت به سمت جلو

سمبل: لوتوس شانزده پر

رنگ: آبی، آبی روشن، نقره ای، فیروزه ای

عنصر: اتر

سیاره: مشتری

جایگاه: گلو، گردن، بین گودی گلو و حنجره

رایحه: بابونه، پرتقال، رزماری، گل میمون، کاج فرنگی .گل ستاره، اکلیل کوهی، اکالیپتوس، مریم گلی

غذا: میوه ها به خصوص تمشک و توت جنگلی، انگورها

موسیقی: صداهای هارمونیک، رقص های مراقبه ای و صدای طنین دار

سنگ: زمرد کبود، اوپال آبی، عقیق جگری، فیروزه

نت: سل

مانترا: هام

منظره: آسمان آبی، دریا، امواج آرام، باران ملایم.

کالبد: روحی

 

عملکردها

عملکرد اصلی: دو وجهی؛ در جلو ارتباط، خلاقیت، بیان، خضوع، ابراز عقیده، انطباق کلمات و اصوات موسیقی، دگرگونی و تغییر، دریافت، ابلاغ و شبیه سازی اطلاعات. در پشت؛ احساس منفرد بودن در جامعه و حرفه.

عملکرد حسی: شنوایی

غدد وابسته: تیروئید، پاراتیروئید

هورمونهای وابسته:

پاراترمون، تری یدوتایرونین، تیروکسین

شبکه عصبی وابسته: حلق

اندامهای وابسته:

گلو. گردن. گوشها. فک. دهان، لثه. زبان. غده تیروئید. نای. برونشها. مری. قسمت بالایی ریه. دستگاه های صوتی. گونه ها. بازوها. مزه و روایح.

 

تعادل چاکرا

عملکرد متعادل:

بیان بدون ترس و رک عقاید، افکار و احساسات و اطمینان به عقاید، توجه به نیرو و تاثیر زبان، ظرفیت گوش دادن دقیق و از صمیم قلب به دیگران بدون قضاوت، قابلیت برقراری ارتباط به صورت شفاهی، نوشتاری یا هر شکل خلاقانه و سکوت به موقع، صداقت کلام و بیان واضح قصد و هدف در کلام. احساس تعادل و تمرکز و فعالیت. ابراز وجود. استقلال درونی، پذیرش نقاط ضعف در کنار نقاط قوت. صدای گیرا و رسا و توانایی سخنوری. اطمینان به خود در سختی ها و حفظ استقلال و اعتماد به نفس و آزادی و تحت تاثیر عقاید دیگران قرار نگرفتن، گوش دادن به صدای درونی و عمل به اطلاعات مفید آن بدون ترس از قضاوت دیگران. پذیرش پیام تمامی موجودات و ابعاد برای رسیدن به نو و تمامیت.

عملکرد نامتعادل:

تمایل بیش از حد به ورزش. اختلال در دقت و آشفتگی. انتقاد از خود و دیگران. عزت نفس کم. بیقیدی در ابراز احساسات یا برعکس کنترل احساسات و منطق گرایی، اهمیت به قضاوت دیگران و فیلتر کردن احساسات، بازی با کلمات و جملات مبهم و بی معنا، جملات سرد و منطقی. توقعات زیادی و بی جا از خود، عدم پذیرش مسئولیت به موقع. سوء استفاده از توانایی سخنوری برای سوء استفاده از دیگران. عدم بیان ادراکات درونی و پنهان نگاه داشتن نوشته ها یا نقاشی یا اشعار خود. عدم یا نقص بالفعل شدن بخش روحانی فرد به دلیل آنکه چاکراهای بالا به سختی راهی برای ابراز احساسات پیدا میکنند. احساس رکود و بی حرکتی، نگاه داشتن خشمهای ابراز نشده و ناتوانی در برقراری ارتباط، حس نادیده گرفته شدن در جمع و ناتوانی در یافتن کلمات مناسب. ناتوانی در محقق کردن افکار خلاقانه.

بیماریهای جسمی وابسته:

لکنت زبان. گلو درد، التهاب حنجره، مشکلات فک و دندان. حساسیتهای پوستی. عفونت گوش. بیماریهای دستگاه تنفسی فوقانی. پرکاری و کم کاری تیروئید. گرفتگی گردن، کتف درد. دندان قروچه. مشکلات آرواره. برافروختگی. آسم و برونشیت.

بیماریهای روانی و روحی وابسته:

سرخوردگی. ترس. خیانت. عدم اعتماد به نفس. پرحرفی. ناتوانی در بیان عقاید. خجالت وکم رویی. خود سری. دروغگویی. غرور. درونگرایی.

 

فعالیتهای سودمند: 

ریکی. آواز بخوانید. صحبت کردن با صدای بلند. شعر بگویید. نوشتن خاطرات روزانه و نقاشی کردن. ذکر بگویید. رقصیدن.

تمرین مفید:

شعر یا آوازی را که دوست دارید با صدای بلند بخوانید.

 

آشنایی با چاکرای قلب

معرفی چاکرای قلب یا چاکرای چهارم

 

استودیو یاما یوگا

استودیو یاما یوگا اولین استودیو تخصصی یوگا در شرق تهران است. یاما یوگا دارای کادر مجربی از مربیان رسمی فدراسیون با مدارک مربیگری به صورت تخصصی در سبک های مختلف یوگا (آشتانگا، وینیاسافلو، هاتایوگا، یوگا تراپی، آیینگر یوگا و…) است. یاما یوگا به برگزاری ورکشاپ های آموزشی یوگا می پردازد. برای دوره های حضوری و آنلاین یوگا در سه سطح یوگا مبتدی، یوگا متوسط و یوگا پیشرفته پرتوجو می پذیرد. برای اطلاعات بیشتر با استودیو یاما یوگا تماس بگیرید.

شادی نوروزیمشاهده نوشته ها

مدیر و موسس استودیو یاما یوگا سابقه ۱۲ سال مربیگری در رشته های مختلف و ۷ سال تمرین و تدریس در یوگا ! پس از شروع یوگا تمامی رشته ها را کنار گذاشتم.در سبکهای آشتانگا، هاتایوگا و وینیاسا فلو در حال تمرین و تدریس هستم

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *