سَبک شیواناندا از سَبُک ترین سبک های یوگا می باشد. شیواناندا یوگا علاوه بر تمرینات بدنی و فیزیکی مناسب، بر روی ذهن و آرامش درونی نیز تاکید بسیار دارد. با شعار خوشبختی و نجات بشریت قدم در این راه نهاده است. در ادامه به معرفی این سبک یوگا می پردازیم:

آگاهی از فلسفه عمیق یوگا برای کسانی که این سبک را بر می گزینند از جمله ضروریات است. در این روش پرانایاما یا تنفس های یوگایی جایگاه خاصی داشته به طوری که در ابتدای هر جلسه تمرین شاگرد باید حداقل دو تمرین تنفسی کاپالابهاتی و تنفس متناوب را برای دقایقی انجام دهد. انجام تمرینات پاک کننده یوگا که برای پاکیزگی اندام های داخلی قبل از اجرای تمرینات یوگا ضروری است.

رعایت رژیم غذایی خاص یوگا برای کسانی که از این سبک پیروی می کنند امری است اجتناب ناپذیر. اما مهمترین مشخصه این سبک و وجه تمایز آن با سبک های دیگر را انجام حرکت ایستادن روی سر است چرا که هر علاقمندی که به کلاس های یوگای شیواناندا مراجعه می ‌کند بایستی این تمرین را فرا گیرد.

طبق نظر سوامی شیواناندا چنانچه یوگی وقت کافی برای انجام تمرینات یوگا نداشته باشد، تنها ۲ تمرین ایستادن روی سر و حرکت خم به زانو در وضعیت نشسته در صبح زود می تواند مزایای فراوانی تقریباً برابر با تمامی ۱۲ حرکت اصلی یوگا برای فرد به ارمغان بیاورد.

تغذیه در یوگا

اساتید این سبک اعتقاد دارند حتی اگر فرد گیاه خوار هم نباشند می توانند این تمرینات را انجام دهند. مربی پیشنهادهای لازم را، به شرکت کنندگان در خصوص رژیم غذایی مناسب برای کاهش استرس ها و تنش های عصبی و روحی، جهت هرچه بهتر انجام دادن حرکات، می دهد.

در این سبک از بین حرکات یوگا، ۱۲ حرکت که در سایت رسمی شیواناندا است، به عنوان حرکات اصلی یوگا انتخاب شده است. این حرکات شالوده و زیر بنای تمامی کلاس های یوگای مراکز شیواناندا است.

ابزار یا لوازم یوگا در یوگا شیواناندا کمتر مورد کاربرد دارد ولی کاملا با ابزار  و وسایل کمکی نا آشنا نیستند. مربیان برای اصلاح حرکات و آساناها، از ابزار کمک می گیرند.

رویکرد شیواناندا

رویکرد شیواناندا به یوگا به راستی که کامل و بی نقص است. شیواناندا به ما این آگاهی را می دهد که یوگا نه تنها با بدن سر و کار دارد؛ بلکه ما را به مراقبت و نگهداری از احساسات، افکار، نحوه استفاده از حواس و همینطور تنفس سوق می دهد. مراکز رسمی شیواناندا، مجموعه عظیمی از دانش یوگا را ارائه می دهند که شامل آسانا، پرانایاما، مدیتیشن و دانش یوگا می باشد.

اگر ما به شناخت خویشتن دست نیافته باشیم، همواره دانش ما محدود و ناکارآمد خواهد بود. اما اگر به شناخت واقعی خود نائل شویم، به این هوشیاری خواهیم رسید که تمامیت جهان هستی در درون ما است. ما از آگاهی، هماهنگی و نظم برخورداریم. پس می توانیم با هم هر چیز و هم هر کس با مهربانی و ایثار رفتار کنیم.

ما می توانیم در راستای رسیدن به یگانگی و هماهنگی درونی و خدمت به جامعه بشرب ایفای نقش کنیم. و به مرتبه های بالاتر از صلح و آرامش برسیم و آن را به خود و اطرافیان تقدیم کنیم. ما نیازمند درک و باور کامل، برای افزایش آگاهی خود هستیم. تا با ناملایمات و دشواری های روزگار و دنیا و تفاوت های فردی و فرهنگی و دیگر تغییرات کنار بیاییم. یوگا راهی برای رو به رو شدن با دگرگونی های جهان است. یوگا راه رسیدن به اهداف را هموار می کند. پس بسیار مهم است که یوگا را با تمام ژرفایش و با همه وسعت بی نظیرش فرا بگیریم.

به طور خلاصه می توان گفت که سبک شیواناندا برای افرادی مناسب است که نیاز به فعالیت آرام و سبک دارند. یا افرادی که آسیب و ضعفی در بدن دارند می توانند سبک شیواناندا را انتخاب کنند. استودیو

درباره استودیو یاما یوگا

یاما یوگا اولین استودیو تخصصی یوگا در شرق تهران دارای کادر مجربی از مربیان رسمی فدراسیون با مدارک مربیگری به صورت تخصصی در سبک های مختلف یوگا (آشتانگا، وینیاسافلو، هاتایوگا، یوگا تراپی، آیینگر یوگا و …) به برگزاری ورکشاپ های آموزشی یوگا می پردازد و برای دوره های حضوری و آنلاین یوگا در سه سطح یوگا مبتدی، یوگا متوسط و یوگا پیشرفته پرتوجو می پذیرد. برای اطلاعات بیشتر با استودیو یاما یوگا تماس بگیرید.

 

شادی نوروزیمشاهده نوشته ها

مدیر و موسس استودیو یاما یوگا سابقه ۱۲ سال مربیگری در رشته های مختلف و ۷ سال تمرین و تدریس در یوگا ! پس از شروع یوگا تمامی رشته ها را کنار گذاشتم.در سبکهای آشتانگا، هاتایوگا و وینیاسا فلو در حال تمرین و تدریس هستم

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *